Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan NFT havadisleri

Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda konum alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazarkonumi” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolzamanı, birçok yatırımcıyı özüne çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye işe koyuldı.

Biz de geçtiğimiz 7 gün NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri size aktarıyoruz:

Reddit kişisisı NFT eleştirilerini NFT’lere dönüştürüyor

Bir Reddit kişisisı, internette bulduğu en iyi NFT karşıtı yorumları kullanarak bir koleksiyon üretti ve NFT eleştirmenlerinin gelgitlerini değiştirmeyi özüne amaç edindi.

‘busterrulezzz’ isimli kişisi, paylaştığı bir Reddit gönderisinde ‘Değersiz JPEG’ler’ başlıklı NFT koleksiyonunu tanıttı.

Reddit kişisisı buna ek olarak attığı bu adımın, blockchain alanında konum konum özüni gösteren nefreti belgeleyen ve inanmayanlarla alay eden bir hareket olduğunu söyledi.

“Bu koleksiyonla beraber amacım, şüphecilerin NFT’ler hakkında söyleyeceklerini özetlemek ve yıllar boyunca inceleneceğinden emin olduğum bir dönemi yakalamak.”

Instagram NFT özelliğini 100’den fazla ülkeye açıyor

Instagram, NFT paylaşma özelliğini 100 ülkeye daha getiriyor.

WhatsApp ve Instagram gibi popüler platformların sahipi olan Meta, eski adıyla Facebook, 4 Ağustos’ta paylaşılan güncelleme ile mevcut durumda yalnızca ABD’de seçili içerik üreticilerine sunulan özelliğin uluslararası kullanıma açılacağını duyurdu.

Instagram kişisilarının sahip oldukları NFT’leri ücretsiz bir şekilde profillerinde sergilemelerine olanak sağlayan bu özellik, Meta’ya göre Afrika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Amerika kıtasında 100’den fazla ülkeye götürülecek.

Kanada merkezli restoran müşteri programında artık NFT’leri kullanacak

Kanada genelinde 19 farklı meselemda hizmet veren ve faaliyetlerini ABD’de daha da genişletmeyi planlayan taco franchise, gittikçe büyüyen müşteri kitlesinden yararlanmak istiyor.

Tenacious Tacos koleksiyonu sahipleri, Web3’ün yanı sıra çeşitli avantajlar elde edebilecek. Ayrıca dileyenler, ek dijital ödüller kazanmak için NFT’lerini stake edebilecek.

Kullanıcılar, yapılan resmi konuşmaya göre stake edilen Tenacious Tacos koleksiyonu sayesinde ömür boyu ücretsiz yiyecek veya ETH/WETH’de aylık ödeme gibi ödüller kazanabilecek.

Daha önce de Landry’nin restoran grubu, Bubba Gump Shrimp Factory ve Rainforest Cafe’nin dahil olduğu bir Bitcoin sadakat programı işe koyultmıştı. Bu program sayesinde müşteriler, markanın herhangi bir restoranında harcadıkları her 250 ABD birimı için 25 ABD birimı değerinde Bitcoin (BTC) kazanabiliyorlardı.

Kanada merkezli StrEATS franchise restoranının yeni yöntemi ise, geleneksel sadakat programlarına güncelleme getirmek ve NFT’leri de bir şekilde programa dahil etmek.

2022’nin ilk yarısında NFT basmak için 2,7 milyar birim harcandı: Rapor

Kripto kişisiları, blockchain veri firması Nansen’in paylaştığı yeni piyasa araştırmasına göre 2022’nin ilk yarısında Ethereum blockchaini üzerinde NFT basmak için 2,7 milyar birima denk gelen 963.227 Ether (ETH) harcadı. Söz meselesu NFT basımının büyük bir çoğunluğu Opensea.io’da gerçekleşti.

Nansen’in araştırmasına göre bu süreçte Ethereum’da 1.088 milyon adet farklı cüzdan adresinden basım işlemleri gerçekleştirildi. Diğer taraftan toplamda 107 milyon birima denk gelen NFT BNB Chain’de basılırken, 77 milyon birimlık NFT ise Avalanche’de basıldı. Söz meselesu iki blockchain üzerindeki NFT basımında ise toplamda 263.800 adet farklı cüzdan adresi kullanıldı.

CryptoPunks’ın işlem hacmi yüzde 1.847 uçtu

Sektörün en popüler NFT koleksiyonlarından CryptoPunks’ın işlem hacmi, pazartesi günü en yeni 24 saat içinde yüzde 1.847 uçtu ve 1.226,68 birimlık Ether (ETH) değerinde Punk NFT alım satımı edildi. Lüks mücevher perakendecisi Tiffany & Co.’nun Punk sahipleri için özel NFT koleksiyonunu piyasaya sürmesinden dolzamanı bu büyük ilgi artışının yaşandığı düşünülüyor.

“NFTiffs” olarak adlandırılan koleksiyon, 250 dijital geçişten oluşuyor. Ayrıca herkesin satın alabileceği Ethereum blockchaininde konum alan bu NFTiff’leri, sadece CryptoPunk sahipleri özelleştirilmiş mücevher deneyiminde kullanabilecek. Punk sahipleri, satın alma işleminden zaman en yenira özel tasarım bir kolye ucu ve mücevher tasarımına benzeyen dijital bir sanatsal NFT alabilecek. Punk NFT koleksiyonundan ilham alınarak oluşturulan bu ürünler, şirketin özü bünyesindeki sanatçıları tarafından hazırlandı.