Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan NFT havadisleri

16-22 Mzamanis zamanleri arasında NFT alanında öne çıkan havadisleri sizler için derledik.

Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT) blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token demektir. Alışılagelmiş coin ve token kavramından farklı biçimde çalışan NFT; benzersiz, değiştirilemez, orijinalliği ve mülkiyet hakkı mutlak olan bir varlıktır. Non-fungible tokenler her birini “eşsiz kılan” özellikler barındırır. NFT sahibi olan kişi bilir ki, elindeki tokenin bir örneği daha yoktur.

Eşsiz tokenler (NFT) genellikle koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Kripto sanat eserleri, dijital koleksiyon ürünleri ve çevrim içi oyunlarda konum alan eşsiz dijital öğeler şeklinde karşımıza çıkıyor.

NFT’lerin alınıp satıldığı “NFT pazarkonumi” denilen platformlardan birçok farklı NFT’ye ulaşabilir, alıp satabilirsiniz. Ciddi maddi değerlere sahip NFT’lerin ticari değerinin olmasından dolzamani, birçok yatırımcıyı özüne çeken bir alan olarak gün geçtikçe popüler hale gelmeye start verdı.

Biz de geçtiğimiz 7 gün NFT alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri size aktarıyoruz:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın raket tutuşu NFT’ye dönüştürüldü

T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Twitter hesabı üzerinden “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın masa tenisindeki merak edilen raket tutuşu NFT’ye dönüştü ve Gençlik ve Spor Bakanımız tarafından özülerine hediye edildi” şeklinde paylaşımda bulundu.

Ali Taha Koç, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, Ankara Üniversitesi bünyesinde 2021-2022 Bahar Dönemi’nde “NFT’ye Giriş” dersi açıldığını söylemişti. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen dersin açılışında çekilen fotoğrafın, Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından NFT’ye dönüştürüldüğünü belirten Koç, böylece Türkiye’nin ilk NFT dersinin ilk NFT’si”nin yapılmış olduğunu, oluşturulan NFT’yi de günün anısına Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a hediye ettiklerini belirtmişti.

Linktree, NFT’lerin sergilenmesine olanak tanıyan yeni özellikler duyurdu

İçerik oluşturucuların hepsini kapsayan sosyal medya bağlantılarını tek bir sayfada birleştirmelerine imkan sağlayan Linktree, platformunda NFT’leri kullanmaya başlıyor. Kullanıcılar, platforma yeni eklenen özellikle birlikte sahip oldukları NFT’leri sergileyebilmelerine olanak tanıyan bir NFT galerisi oluşturulabilecek. Ayrıca, NFT profil resimleri, arka plan resimleri ve sadece NFT’ye sahip ziyaretçiler tarafından açılabilecek özelliklerin de ekleneceği belirtiliyor.

Tüm bunların yanı sıra, NFT pazar konumi OpenSea koleksiyonlarına ulaşılabilecek bir bağlantı adresinin de ekleneceği söyleniyor. Platform, sayfa ziyaretçilerinin bağlantının üzerine geldiğinde, OpenSea sayfasının bir ön izlemesini görebileceğini belirtiyor. Linktree kişisilarının, hepsini kapsayan bu özellikleri kullanabilmeleri için platformdaki NFT’leri doğrulamak üzere MetaMask uygulamasını kullanmaları gerekecek.

OpenSea, ‘Seaport’ pazarkonumi protokolünü start verttı

NFT pazarkonumi OpenSea, “güvenli ve etkili bir şekilde NFT almak ve satmak” için bir Web3 pazarkonumi protokolünün start vertıldığını duyurdu.

OpenSea, cuma günü paylaştığı blog yazısında Seaport isimli pazarkonumi protokolünün, kişisilara Ether (ETH) gibi ödeme tokenleri dışında varlıklar sunarak NFT alma seçeneği vereceğini belirtti. SeaPort kişisiları öte yandan teklif verirken NFT sanat eserleri veya bir koleksiyonun parçaları üzerindeki belirli özellikler gibi isteklerini belirleyebiliyor.

NFT pazarı, “Seaport protokolü, OpenSea’nın kontrolü veya yönetimi altında değil, biz de paylaşılan bu protokolün üzerine inşa edilen birçok kişiden sadece biri olacağız. Seaport’un benimsenmesi büyüdükçe ve geliştiriciler yeni kullanım durumları oluşturdukça, hepimizin sorumluluğu birbirimizi güvende tutmak olacak.” şeklinde konuşma etti.

Bored Ape koleksiyonunun taban fiyatı bir ayda %50 düştü

Ethereum (ETH) temelli popüler NFT koleksiyonu Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) taban fiyatı, mzamanis zamaninda abd parası cinsinden yüzde 50 düşüş gösterdi.

Dijital varlık bilgi hizmetleri şirketi The Block, Popüler NFT’lerin Taban Fiyatı grafiğinde BAYC koleksiyonundaki düşüşün boyutunu gözler önüne serdi. Grafiğe göre Bored Ape NFT’leri, 1 Mzamanis’ta en düşük 153,58 ETH’ye satın alınabiliyordu. BAYC taban fiyatı, 18 Mzamanis itibarıyla 99,88 ETH’ye geriledi.

Ether cinsinden yüzde 35’e yakın bir gerilemeyi temsil eden bu fiyat düşüşü, ETH fiyatının söz meselesu zamanler arasında 2.800 abd parasıdan 1.970 abd parasıa gerilemesi sebebiyle abd parası cinsinden yüzde 54,4’lük düşüşe tekabül ediyor.

Spotify’da NFT dönemi: Müzisyenler özü NFT galerilerini oluşturabilecek

Önde gelen müzik akış platformu Spotify, sanatçı profillerine eklenebilecek NFT galerilerini test ettiğini açıkladı. Testler başarılı en yeniuçlanırsa, dileyen sanatçılar NFT galerisine ekleme yaparak hayranlarıyla etkileşimlerini güçlendirebilecek.

Cuma günü yapılan konuşmaya göre, ABD sınırları içinde Spotify’ın Android uygulamasına sahip olan kişisiların bir kısmı test aşamasına dahil edildi. Bu kişisilar, sanatçıların profillerindeki NFT’lerin önizlemelerine erişebiliyor. Şu anda sadece NFT’leri benimsemeleriyle tanınan DJ ve yapımcı Steve Aoki ile indie rock grubu The Wombats olmak üzere iki sanatçı var.

Uygulama üzerinde doğrudan satın alma özelliği sunulmuyor, yine de kişisilar NFT önizlemesine ve detaylı bilgilere eriştikten devamında, dilerlerse öğeyi satın alabilecekleri OpenSea sayfasına yönlendiriliyor. Açıklanana göre Spotify, video veya GIF formatlarını desteklemiyor. Herhangi bir ses olmadan yalnızca sabit görüntüler gösteriliyor.

NFT3’ün kurucusu, geleceğin internetinin merkeziyetsiz olacağına inanıyor

BlockDown Hırvatistan 2022 festivalinde meseleşan NFT3’ün kurucusu Dylan Dewdney, Cointelegraph’ın genel yzamanin yönetmeni Kristina Cornèr’ın sorduğu sorular çerçevesinde Web3 ekosisteminin sosyopolitiği, NFT’ler ve Metaverse ile ilgili meselelarda fikirlerini belirtti. Kripto ekosisteminde devam eden yeniliklerin, medya ve eğlence sektörünün geleceğine etki etme meselesunda anlamlı bir güce sahip olduğu ortaya meseleldu.

Cornèr, bağımsız sanatçılar ve gazeteciler için fon toplamak veya iklim değişikliği gibi gerçek dünya problemlerine karşı koymak adına bir platform sunan NFT ekosistemi için kullanım örneklerine değindi. Web3 için ilk birleşik kimlik ağını oluşturan NFT3’ün CEO’su Dylan Dewdney, Cornèr ile ettiğı tartışmada, Metaverse’de sanal ve fiziksel dünyaların iç içe geçmesi ile ilgili sorunları gündeme getirdi.

Dewdney, kripto topluluğunun interneti başarılı şekilde merkezsizleştirebilmeleri durumunda, bireysel ve sosyal olarak “heyecanlanmaya değer bir geleceğin” olacağına inanıyor.