Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd abd dolarıı, Bitcoin

18-24 Temmuz zamanleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, abd abd dolarıı mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

18-24 Temmuz zamanleri arasında altın ve abd abd dolarıı fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsi rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, abd abd dolarıı ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz ay 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, bu 7 günya 950 TL seviyesiyle girdi. Hafta en yeniuna doğru yukarı yönlü performans gösteren altın, cuma günü 988 TL seviyelerine görecek şekilde yükseldi ve 7 gün içini 985,08 seviyesiyle en yenilandırdıtı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti yine de zaman en yeniraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 950 – 990 TL seviyelerinde işlem gördü.

18 Temmuz Pazartesi’den 22 Temmuz Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 3,28 değer erişti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne olduğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar abd abd dolarıı fiyatında oynaklık bekliyor yine de fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye görecek şekilde gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu ise akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Bir süre 14 TL bandında seyreden Dolar, mzamanıs zamanının işe koyulrında kaydetmeye işe koyuldığı yükseliş trendine haziranın en yeni 7 günsında ara vererek tekrardan 16 TL seviyelerine düşmüştü. Ardından temmuz başından beri bir başka yükseliş trendi yakalayarak tekrardan 17 TL seviyelerine oldu.

Dolar, olduğı 18,4 TL seviyesinden zaman en yenira açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş göstermişti. Bir süredir 16 TL seviyesinde işlem gören abd abd dolarıı, geçtiğimiz 7 günlarda 17 TL bandının üzerine oldu ve 18 Temmuz Haziran Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 17,4 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen zamanlarda yukarı yönlü hafif dalgalanmalar gösteren Dolar, 7 gün içini 17,6 TL ile en yenilandırdıtı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 abd abd dolarıı 17,70 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından işe koyulyarak 7 gün kapanışına görecek şekilde abd abd dolarıı, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 2,16 değer erişti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz 7 gün oynaklık belirtileri gösterdi ve haftzamanı yaklaşık 29-33 bin abd abd dolarıı seviyeleri arasında geçirdi.

Bitcoin fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 20.000 – 25.000 abd abd dolarıı arasındaki seviyelerde oynamalar onayladı. 18 Temmuz Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 21.000 abd abd dolarıı seviyesiyle giriş yapan BTC, 7 gün içinde uzun zamandır göstermediği bir performans sergiledi. Pazartesi günü 200 7 günlık hareketli yaklaşıkya yaklaşan BTC, ilerleyen zamanlarda yükselişini sürdürerek çarşamba günü 24 bin abd abd dolarıılık fiyat seviyelerine ulaştı ve 7 günlık yüzde 25’lik bir artış kaydetti. Bazı çalışanler Bitcoin’in en yeni rallisini sürdürüp sürdüremeyeceği meselesunda oldukça şüpheliyken, BTC fiyatı ilerleyen zamanlarda çok büyük oynaklıklar göstermezken, yükselişin devamı için paritenin haftzamanı 21.900 abd abd dolarııın üzerinde en yenilandırdıması gerektiğine dair görüşler de gündemdeydi. Cuma günü 7 gün içini yaklaşık 22.700 abd abd dolarıı seviyesiyle en yenilandırdıan Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 22.494 abd abd dolarııdan işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 12,01 değer erişti.