Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd abd dolarıı, Bitcoin

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

22-28 Ağustos zamanleri arasında altın ve abd abd dolarıı fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsini kapsayan rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

 Son bir 7 günya ait altın, abd abd dolarıı ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz 7 günlarda tekrardan 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, 22 Ağustos Pazartesi günü 7 günya 1010 TL seviyesiyle girdi. Hafta boyunca oldukça hareketli olan altın, perşembe günü 1030 TL seviyelerine görecek şekilde yükseldikten zaman en yenira zarar yönlü performans sergilekonumek 7 gün içini 1012,65 seviyesiyle en yenilandırdıtı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti buna rağmen zaman en yeniraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 1000 – 1040 TL seviyelerinde işlem gördü.

22 Ağustos Pazartesi’den 26 Ağustos Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 0,22 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne olduğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar abd abd dolarıı fiyatında oynaklık bekliyor buna rağmen fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyordu ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyordu, buna rağmen bu belirsizlik ortadan kalktı ve abd abd dolarıı, 18 Ağustos Perşembe günü tekrardan 18 TL bandının üzerine oldu.

Dolar, olduğı 18,4 TL seviyesinden zaman en yenira açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş göstermişti. Bir süredir 17 TL seviyesinde işlem gören abd abd dolarıı, 22 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 18 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen zamanlarda yukarı yönlü hafif dalgalanmalar gösteren Dolar, 7 gün içini 18,13 TL ile en yenilandırdıtı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 abd abd dolarıı 18,12 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından start veryarak 7 gün kapanışına görecek şekilde abd abd dolarıı, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,24 değer erişti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün boyunca yaklaşık 20.000 – 19.000 abd abd dolarıı arasındaki seviyelerde oynamalar etti. 22 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 21.400 bin abd abd dolarıı seviyesiyle giriş yapan BTC, 7 gün içinde giderek daralan bir aralıkta art arda beş gün boyunca yatay ilerledi. Cuma günü yüzde 3,55 değer artışı kaydederek 22 bin abd abd dolarııa yaklaşan BTC, Fed başkanının ettiğı bir meseleşmanın ardından düşüşe geçti ve 20 bin abd abd dolarııı kaybetti. Hafta içini yaklaşık 21.600 abd abd dolarıı seviyesiyle en yenilandırdıan BTC, yazının yazıldığı esnada borsalarda 19.946 abd abd dolarııdan işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 7,33 değer kaybetti.