Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd abd dolarıı, Bitcoin

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

29 Ağustos-4 Eylül günleri arasında altın ve abd abd dolarıı fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsini kapsayan rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, abd abd dolarıı ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz 7 günlarda tekrardan 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, 29 Ağustos Pazartesi günü 7 günya 1012 TL seviyesiyle girdi. Hafta boyunca genel olarak zarar yönlü performans sergileyen altın, perşembe günü 990 TL seviyelerinin de altına düştükten devamında yukarı yönlü performans sergilekonumek 7 gün içini 1000,13 seviyesiyle en yenilandırdıtı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık güninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti buna rağmen devamındaki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 980 – 1020 TL seviyelerinde işlem gördü.

29 Ağustos Pazartesi’den 2 Eylül Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,44 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne belirlendiğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar abd abd dolarıı fiyatında oynaklık bekliyor buna rağmen fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyordu ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyordu, buna rağmen bu belirsizlik ortadan kalktı ve abd abd dolarıı, 18 Ağustos Perşembe günü tekrardan 18 TL bandının üzerine belirlendi.

Dolar, belirlendiğı 18,4 TL seviyesinden devamında açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş göstermişti. Bir süredir 17 TL seviyesinde işlem gören abd abd dolarıı, 29 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 18,15 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen zamanlarda hafif dalgalanmalar gösteren Dolar, 7 gün içini 18,21 TL ile en yenilandırdıtı. Yazının yazıldığı gün itibariyle 1 abd abd dolarıı 18,12 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından start veryarak 7 gün kapanışına görecek şekilde abd abd dolarıı, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,10 değer kaybetti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün boyunca yaklaşık 20.000 – 19.000 abd abd dolarıı arasındaki seviyelerde oynamalar onayladı. 29 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 19.900 bin abd abd dolarıı seviyesiyle giriş yapan BTC, kısa süreli sıkışmadan dolgüni kaybettiği desteğin bir kısmını geri kazanarak 20.400 abd abd dolarııa yaklaştı. Bir yandan zincir ardü izleme kaynağı BTC.com’dan alınan veriler, Bitcoin ağının madencilik zorluğunun 31 Ağustos itibarıyla hepsini kapsayan zamanların en zirve seviyesine ulaştığını gösterirken, fiyat ise Amerika Birleşik Devletleri enflasyonunun olumsuz gidişat sinyalleri sebebiyle aynı gün içinde 20 bin abd abd dolarıı civarında gezindi. Ardından geçtiğimiz güni yüzde 13,9’luk bir düşüşle en yenilandırdıan Bitcoin, 2015’ten bu yana en kötü ağustos performansını sergiledi. Eylül günina 20 bin abd abd dolarıı seviyesiyle giren ve cuma günü bu günin yeni zirvesini kaydeden Bitcoin, 7 gün içini yaklaşık 19.900 abd abd dolarıı seviyesiyle en yenilandırdıtı ve yazının yazıldığı esnada borsalarda 19.725 abd abd dolarııdan işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,44 değer kaybetti.