Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd abd dolarıı, Bitcoin

20-26 Haziran zamanleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, abd abd dolarıı mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

20-26 Haziran zamanleri arasında altın ve abd abd dolarıı fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsini kapsayan rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, abd abd dolarıı ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz 7 günlarda 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, bu 7 günya 1020 TL seviyesiyle girdi. Hafta boyunca sabit bir aralıkta seyreden altın, cuma günü 1000 abd abd dolarıı seviyesinin altına düştü ve 7 gün içini 991,38 seviyesiyle en yenilantı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti yine de devamındaki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 950 – 1030 TL seviyelerinde işlem gördü.

20 Haziran Pazartesi’den 24 Haziran Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 3,11 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne olduğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bir süre 14 TL bandında seyreden Dolar, mzamanis zamaninın start verrından bu yana yukarı yönlü bir yükseliş trendi kaydediyor. Bazı yatırımcılar abd abd dolarıı fiyatında oynaklık bekliyor yine de fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye görecek şekilde gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, olduğı 18,4 TL seviyesinden devamında açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Bir süredir 15-16 TL seviyesinde işlem gören abd abd dolarıı, geçtiğimiz 7 günlarda 17 TL seviyesini geçtikten devamında 20 Haziran Pazartesi günü 7 günya 17,3 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen zamanlarda belirli bir aralıkta seyrettikten devamında 24 Haziran Cuma günü 17 TL seviyesini kaybeden Dolar, 7 gün içini 16,74 TL ile en yenilantı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 abd abd dolarıı 16,81 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından start veryarak 7 gün kapanışına görecek şekilde abd abd dolarıı, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 2,89 değer kaybetti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz 7 gün oynaklık belirtileri gösterdi ve haftzamani yaklaşık 29-33 bin abd abd dolarıı seviyeleri arasında geçirdi.

Hem kripto hem de geleneksel piyasa danışmanıleri, güncel fiyat düşüşüyle Mart 2020’deki pandemi paniğinin neden olduğu düşüş arasında bazı benzerlikler olduğunu söylüyor. Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 22.000 – 19.000 abd abd dolarıı arasındaki seviyelerde oynamalar onayladı. 20 Haziran Pazartesi günü 7 günya 20 bin abd abd dolarıı seviyesiyle giriş onayladıktan devamında aynı gün içinde bu seviyeyi kaybeden BTC, 21 Haziran’da ise Wall Street’in açılmasının ardından en yeni 5 günün en en çok seviyesine ulaşarak gücünü korudu ve 21.500 abd abd dolarııa yaklaştı. Bitcoin’in ciddi derecede düşeceğine yönelik olabiliteler gündemdekini konumini korurken en büyük kripto para 24 Haziran Cuma akşamında borsalarda yaklaşık 21 bin abd abd dolarıı seviyesinde işlem görerek 7 gün içini en yenilantı. Fiyat oynaklığının 7 gün en yeniu piyaszamani tüketeceğine dair söylentiler gündemdeki konumini korurken BTC, yazının yazıldığı zaman itibariyle 21,402 bin abd abd dolarıı seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 0,73 değer erişti.