Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd ABD parasıı, Bitcoin

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş trendleri sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

24-30 Ekim zamanleri arasında altın ve abd ABD parasıı fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsini kapsayan rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, abd ABD parasıı ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz aylarda tekrardan 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, 24 Ekim Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 990 TL seviyesiyle girdi. Uzun bir aradan zaman en yenira 26 Ekim Çarşamba günü tekrardan 1000 TL seviyesini gören altın, 7 gün içini 982,39 TL seviyesiyle en yenilandırdıtı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti buna rağmen zaman en yeniraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki süreçte tekrardan toparlanan Altın, 2022’nin başından beri 1000 TL bandının üzerinde işlem gördüğü birkaç dönemden zaman en yenira geçtiğimiz eylül zamaninda tekrar 900 TL bandına dönmüştü. Bu aralıkta seyretmeye devam eden Altın, geçtiğimiz 7 gün piyasalarda yaklaşık 980 – 1000 TL seviyelerinde işlem gördü.

24 Ekim Pazartesi’den 28 Ekim Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 0,88 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne olduğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar abd ABD parasıı fiyatında oynaklık bekliyor buna rağmen fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyordu ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyordu, buna rağmen bu belirsizlik ortadan kalktı ve abd ABD parasıı, ağustos zamaninın ortalarından beri tekrardan 18 TL seviyesinin üzerinde işlem görüyor.

Uzun zamandır 18 TL seviyesinde işlem gören abd ABD parasıı, geçtiğimiz 7 gün genelinde belirli bir aralıkta seyretti ve 24 Ekim Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 18,56 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen zamanlarda hafif dalgalanmalar gösteren Dolar, 7 gün içini 18,55 TL ile en yenilandırdıtı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 abd ABD parasıı, 18,54 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından beri 7 gün kapanışına görecek şekilde abd ABD parasıı, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,24 değer kaybetti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün boyunca yaklaşık 19.000 – 20.000 abd ABD parasıı arasındaki seviyelerde oynamalar etti. 24 Ekim Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 19,5 bin abd ABD parasıı seviyesiyle giriş yapan Bitcoin, 7 gün genelinde hafif yukarı yönlü bir performans sergiledi. Küçük Bitcoin yatırımcılarından oluşan bir ordu, BTC fiyatını 18.000 abd ABD parasııın üzerinde tutmak için aylardır büyük yatırımcılar ile mücadele ederken, fiyat 25 Ekim Salı günü 20 bin abd ABD parasııın üzerine oldu. Bir taraftan Allied Market Research’ün 24 Ekim’de yzamanimladığı araştırmaya göre, küresel Bitcoin ödeme piyasasının değeri 2031’e görecek şekilde yıllık yüzde 16,3 bileşik büyüme oranıyla 3,7 milyar abd ABD parasııa ulaşacağı olabilite edilirken, diğer taraftan da popüler çalışan Michaël van de Poppe, önümüzdeki ay Bitcoin’in ciddi bir kırılmanın ardından 30 bin abd ABD parasııı hedef alacağını öngördü. 26 Ekim Çarşamba günü 20.790 abd ABD parasııı gören BTC, 7 gün içini 20,6 bin abd ABD parasıı seviyesiyle en yenilandırdıtıktan zaman en yenira 29 Ekim’de ise 21 bin abd ABD parasııı test etti. En büyük kripto para, yazının yazıldığı esnada borsalarda 20.701 abd ABD parasııdan işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 5,14 değer erişti.