Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd parası, Bitcoin | 27 Haziran

27 Haziran – 3 Temmuz zamanleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, abd parası mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

27 Haziran – 3 Temmuz zamanleri arasında altın ve abd parası fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsini kapsayan rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, abd parası ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz 7 günlarda 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, bu 7 günya 980 TL seviyesiyle girdi. Hafta boyunca sabit bir aralıkta seyreden altın, cuma günü 960 TL seviyelerine görecek şekilde altına düştü ve 7 gün içini 991,38 seviyesiyle en yenilandırdıtı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti yine de zaman en yeniraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 940 – 990 TL seviyelerinde işlem gördü.

27 Haziran Pazartesi’den 1 Temmuz Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,38 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne olduğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bir süre 14 TL bandında seyreden Dolar, mzamanis zamaninın start verrından bu yana yukarı yönlü bir yükseliş trendi kaydediyor. Bazı yatırımcılar abd parası fiyatında oynaklık bekliyor yine de fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye görecek şekilde gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, olduğı 18,4 TL seviyesinden zaman en yenira açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Bir süredir 17 TL seviyesinde işlem gören abd parası, geçtiğimiz 7 günlarda bu seviyeyi kaybetti ve 27 Haziran Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 16 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen zamanlarda belirli bir aralıkta seyreden Dolar, 7 gün içini 16,72 TL ile en yenilandırdıtı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 abd parası 16,72 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından beri 7 gün kapanışına görecek şekilde abd parası, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,11 değer erişti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz 7 gün oynaklık belirtileri gösterdi ve haftzamani yaklaşık 29-33 bin abd parası seviyeleri arasında geçirdi.

Hem kripto hem de geleneksel piyasa danışmanıleri, güncel fiyat düşüşüyle Mart 2020’deki pandemi paniğinin neden olduğu düşüş arasında bazı benzerlikler olduğunu söylüyor. Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 22.000 – 18.000 abd parası arasındaki seviyelerde oynamalar onayladı. 27 Haziran Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 21.300 abd parası seviyesiyle giriş yapan BTC, cuma gününe görecek şekilde bir düşüş trendi yakaladı. Haftanın ilk gününde 21.463 abd parası seviyesiyle 7 günlık zirveyi kaydeden BTC, 29 Haziran Çarşamba gününe görecek şekilde 20 bin abd parasıın üzerinde ilerledikten zaman en yenira bu seviyeye tutunamzamanip ilerleyen zamanlarda 18.743 abd parasıa görecek şekilde düştü. Cuma günü hafif bir toparlanma göstererek tekrardan 20 bin abd parası bandının üzerine çıkan BTC, bu seviyeyi yeniden kaybedip 7 gün içini yaklaşık 19.300 abd parasıla en yenilandırdıtı. Düşme eğilimi devam eden Bitcoin, yazının yazıldığı zaman itibariyle 18,97 bin abd parası seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 10,15 değer kaybetti.