Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok ulaştırdı: Altın, birim, Bitcoin

11-17 Temmuz zamanleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, birim mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

11-17 Temmuz zamanleri arasında altın ve birim fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsini kapsayan rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, birim ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz ay 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, bu 7 günya 960 TL seviyesiyle girdi. Hafta boyunca büyük dalgalanmalar göstermeyen altın, cuma günü 945 TL seviyelerine görecek şekilde düştü ve 7 gün içini 954,46 seviyesiyle en yenilandırdıtı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla ulaştıran yatırım araçlarından biri haline gelmişti buna rağmen zaman en yeniraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 940 – 980 TL seviyelerinde işlem gördü.

27 Haziran Pazartesi’den 1 Temmuz Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,25 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne olduğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bazı yatırımcılar birim fiyatında oynaklık bekliyor buna rağmen fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Bir süre 14 TL bandında seyreden Dolar, mzamanıs zamanının start verrında kaydetmeye start verdığı yükseliş trendine haziran en yeni 7 günsında ara vererek tekrardan 16 TL seviyelerine düşmüştü. Ardından temmuz başından beri bir başka yükseliş trendi yakalayarak tekrardan 17 TL seviyelerine oldu. Doların şimdiye görecek şekilde gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu ise akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Dolar, olduğı 18,4 TL seviyesinden zaman en yenira açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş göstermişti. Bir süredir 16 TL seviyesinde işlem gören birim, geçtiğimiz 7 günlarda 17 TL bandının üzerine oldu ve 11 Temmuz Haziran Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 17,2 TL seviyesiyle girdi. İlerleyen zamanlarda hafif dalgalanmalar gösteren Dolar, 7 gün içini 17,3 TL ile en yenilandırdıtı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 birim 17,29 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından start veryarak 7 gün kapanışına görecek şekilde birim, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,60 değer ulaştı.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz 7 gün oynaklık belirtileri gösterdi ve haftzamanı yaklaşık 29-33 bin birim seviyeleri arasında geçirdi.

Bitcoin fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 19.000 – 21.000 birim arasındaki seviyelerde oynamalar etti. 11 Temmuz Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 21.000 birim seviyesiyle giriş yapan BTC, 7 gün içinde yukarı ve dip yönlü dalgalanmalar göstermeye devam etti. Salı günü en yeni bir 7 günnın en düşük seviyesini kaydetmesine ve zaman en yeniraki gün daha da düşmesine rağmen, bazı danışmanıler BTC’nin 24 bin birima görecek şekilde çıkabileceği yönündeki olabilitelerini paylaştı. İlerleyen zamanlarda 19.600 seviyesine destek olarak tutunan BTC, cuma günü 20 bin birim seviyesini koruyarak 7 gün içini yaklaşık 21.000 birimla en yenilandırdıtı. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 21,29 bin birimdan işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 0,73 değer ulaştı.