Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok ulaştırdı: Altın, birim, Bitcoin | 25 Nisan

25 Nisan – 1 Mayıs zamanleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, birim mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini yerini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış, insanları yatırım araçlarına doğru yönlendiriyor. “Bitcoin yılın ilk aylarında bir ralli yapacak mı? Altın yükselecek mi düşecek mi? Dolardaki bu oynaklık ne zaman duracak?” gibi sorular ise en çok arananlar listesinde yer alıyor.

25 Nisan – 1 Mayıs zamanleri arasında altın ve birim fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda yer alan tüm sayılar, yazının yazıldığı andaki değerlerdir.

Son bir haftaya ait altın, birim ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Altın fiyatı, haftaya 910 TL seviyesiyle girdikten zaman sonra ilerleyen günlerde 900 TL seviyesinin altına düştü. Cuma günü hafiften bir toparlanma göstererek tekrar 900 TL’nın üzerine çıktı ve hafta içini 904,66 TL ile kapattı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık zamaninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla ulaştıran yatırım araçlarından biri haline gelmişti ancak zaman sonraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki günlerde tekrardan toparlanan Altın, 2021’in son gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz hafta ise piyasalarda yaklaşık 890 – 920 TL seviyelerinde işlem gördü.

25 Nisan Pazartesi’den 29 Nisan Cuma günü piyasaların kapandığı saate kadar Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,26 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın üstüne çıktığı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Dolar, 2022’nin başında 13 TL bandında seyreden bir grafiğe sahipti ancak mart ayının başından bu yana 14 TL seviyesinde ilerliyor. Bazı yatırımcılar birim fiyatında oynaklık bekliyor ancak fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların endişelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye kadar gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, çıktığı 18,4 TL seviyesinden zaman sonra açıklanan döviz planı nedeniyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Uzun zamandır 13-14 TL seviyesinde işlem gören birim, bu haftaya 14,7 TL seviyesiyle girdi ve hafta içinde yukarı yönlü dalgalanmalar gösterdikten zaman sonra 14,84 TL ile hafta içini kapattı. Yazının yazıldığı zaman itibariyle 1 birim 14,82 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu hafta başından itibaren hafta kapanışına kadar birim, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,63 değer ulaştı.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz haftayı 37-41 bin birim seviyelerinde geçirdi.

BTC, 2021 yıl sonuna kadar büyük bir ralli yapacağını düşünen yatırımcıları hayal kırıklığına uğratmıştı. Artan enflasyon endişeleri, Fed tarafından birkaç kez faizlerin artırılacağı beklentisi ve küresel gıda kıtlığı korkusunun finans piyasalarına olumsuz etki etmesiyle beraber kripto para piyasası 11 Nisan’da düşmeye başladı. Bitcoin, geçtiğimiz haftaya 39 bin birim seviyesiyle girdikten zaman sonra hafta içinde hafif dalgalanmalar gösterdi haftanın son günü 37 bin birim seviyesini gördü. Ayrıca Bitcoin ağının hash oranı, fiyat perşembe günü 40 bin birimı geçmekte zorlanırken 258 EH/s’de rekor kırdıktan zaman sonra 220 EH/s civarına geriledi. Bitcoin, yazının yazıldığı zaman itibariyle 38,05 bin birim seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta başından yazının yazıldığı ana kadar BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 0,82 değer kaybetti.

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.