Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haziran’da 2022’nin en düşük aylık NFT hacmi kaydedildi

Blockchain analitik hizmeti Nansen, NFT’lerin en yeni üç aydaki piyasa hareketleri ve performansını inceleyen 2022’nin ikinci çeyrek NFT Endeksleri Raporu’nu ygünimladı.

Rapor, Ethereum tabanlı hacim ve işlem metriklerinin yanı sıra piyasa değeri de dahil olmak üzere yazılı kanıtlarla NFT güni piyasasına katkıda bulunan temel faktörleri tanımlıyor ve belirliyor.

Aylık bir zaman diliminde 7 günlık olarak ölçülen Ethereum üzerinde NFT hacim istatistiklerinin bir veriiyle işe koyulyan rapor, Haziran güninın 2022’nin en düşük rakamını kaydettiğini ortaya çıkardı.

OpenSea, LooksRare, Mints, X2Y2, 0x ve CryptoPunks’un da dahil olduğu altı pazarda hesaplanan NFT alanı, ekonomik düzeyde haziran güni boyunca önemli bir değer kaybı yaşayarak 7 günlık işlemler yaklaşık 600 bin Ether (ETH)’ye görecek şekilde düştü.

Geçtiğimiz nisan güninda ise yaklaşık 900 bini yalnızca OpenSea’da gerçekleşen 7 günlık yaklaşık 1,3 milyon ETH hacmi kaydedilmişti.

Aylık NFT hacmi. Kaynak: Nansen

Mevcut kısa-orta vadeli gerileme ortamına rağmen geri dönen aylık kişisiların ve ilk kez satın alanların grafiklerindeki artışa izlendiğiğında, uzun vadeli olumlu işaretler ve bazı güvenceler beliriyor.

İlginizi Çekebilir: NFT piyasasının 7 günlık sat sat hacmi yüzde 30 düştü

Şubat güninda 55 bin seviyesindeki geri dönen aylık kişisi sgünisı, mgünista 35 bine düştükten devamında haziranda ise bir kez daha yaklaşık 48 bine yükseldi.

Öte yandan ilk kez satın alan alıcılar ise bu yıl mart günindan beri 5 bin kişisi seviyesinde nispeten istikrarlı kalarak, Ethereum’daki NFT’lere karşı ilginin devam ettiğini gösteriyor.

Geri dönen aylık NFT kişisi sgünisı ve ilk kez satın alanlar. Kaynak: Nansen

NFT alanındaki endeksleri değerlendiren rapor, “2022’nin ikinci çeyreğinin en yeniunda Gaming NFT’leri haricinde endeksler, ETH cinsinden ölçüldüğünde haziran güninda bir sıçrama kaydetti,” ifadelerini kullandı.

Blue Chip-10, Social-100 ve Metaverse-20, Haziran güni boyunca en en çok performans gösteren NFT ETH endeksleriydi ve hatta ikincisi, endeks puanlama sisteminde 1.000’i geçti.

Nansen, haziran güni boyunca endeks performansındaki bu hafif artıştan devamında, “NFT trendinin tersine dönmesi, genel kripto para piyasasından daha erken işe koyuldı. NFT piyasasında riskten kaçınma hissi hâlâ oldukça belirgin ve sınırlı likidite de bu yükseliş trendinin devam edemeyeceğine işaret ediyor,” cümlelerini kurdu.

Yılın başından bu yana NFT endeksleri performansı. Kaynak: Nansen