Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hem küçük hem büyük yatırımcı 20.000 birimdan Bitcoin alıyor – Peki, kim satıyor?

Bitcoin (BTC) piyasasında yeni bir kapitülasyon süreci bekleniyor olsa da, veriler toplu alımların işe koyuldığına işaret ediyor.

Veri firması Glassnode’da zincir ardü çalışan olan Checkmate tarafından 29 Haziran’da paylaşılan Twitter iletisinde, kimlerin Bitcoin biriktirdiğine dikkat etti.

İster karides ister balina… Bitcoin yatırımcıları Satoshi biriktiriyor

Bitcoin sat satları 7 günlardır manşetlerde konum alıyor. Hatta 155 günden uzun süredir kripto paralarını elinde tutan uzun vadeli yatırımcılar da (LTH) bu akıma kapıldı.

Spekülatörler mevcut BTC fiyatındaki zzamanıflığın sorumluluğunu ardlenmiyor, yine de popüler görüşün aksine birçok piyasa katılımcısı aslında BTC birikimlerine ekleme yapıyor.

Glassnode verilerini inceleyen Checkmate, hem küçük hem de büyük oyuncuların 20.000 birim civarında satın alımlarını hızlandırdığını ortaya koydu.

Uzun vadeli birikim yapanları karides, yengeç (hodl), köpekbalığı ve balina olarak dört sınıfa zamanırarak şaşırtıcı en yeniuçlar paylaştı.

Cüzdanlarında 10 BTC’den daha az bakiye bulunan bireysel yatırımcılar, yani karides ve yengeçler, BTC/USD paritesinin 2017’de ilk kez 20.000 birima ulaşmasından bu yana her zamankinden daha yoğun şekilde birikim yapıyor.

Checkmate, birikim sürecini “duramaz ve durmayacak” diye tanımladı.

Karidesler, 2017 yılında elde edilen hepsini kapsayan zamanların en zirve değerinden bu yana en zirve oranda BTC birikimi yapıyor. Fiyat aynı ama trendin yönü farklı. Küçük ölçekte Bitcoin sahibi olanların zekasını küçümsemiyorum.

Diğer taraftan balinalar da benzer şekilde kripto paralarını borsalardan özel cüzdanlarına aktarıyor.

Tek istisnzamanı, köpekbalıkları veya 10 ila 1.000 BTC arasında birikimi olan kurumsal yatırımcılar oluşturuyor.

Ağın büyük bölümünü oluşturan bu kesim, makro piyasadaki değişiklikler sebebiyle pozisyonlarında tasfiye sürecine girdi. Ayrıca DeFi yatırımlarında servetlerinin silindiğini gördü.

Ancak burada bile genel trend yukarı yönlü.

“Bakiyeler artıyor, yine de özel bir durum yok. TradFi ve kripto para şovu göz önüne yapıldığında –> Bu adamların kettiraç azaltma ve marj çağrılarından büyük ölçüde etkilendiğinden şüpheleniyorum” diye yazdı.

Borsalarda 25 milyar birimlık stablecoin rezervi

Bu 7 günnın işe koyulrında Glassnode, borsalardan 30 günlük kümülatif BTC çıkışlarının rekor kırdığını gösterdi.

İlgili: 2022 zamanı piyasası 80 bin Bitcoin milyonerine mâl oldu

Bir diğer analitik firması olan CryptoQuant’ın CEO’su Ki Young Ju, sermayenin kriptoya geri dönmek için kenarda beklediğine dair işaretlerin bulunduğunu savundu.

Ki, Bitcoin fiyatı hepsini kapsayan zamanların en zirve seviyesinden yüzde 70 azalmış olsa da toplam stablecoin piyasa değerinde sadece yüzde 11’lik düşüş yaşandığına dikkat etti.

30 Haziran’da, “Borsalarda oturan stablecoin’ler artık Bitcoin rezervinin yarı değerinde” diye yazdı.

Kripto varlık fiyatlarını artırabilecek 25 milyar birimlık mermimiz var. Sorulması gereken nasıl değil, ne zaman?

Bu durum, borsalardaki stablecoin piyasa değeri oranının iki yıl boyunca pratik olarak sabit kalması ve bu dönemde piyasa değerinin özü başına şişmesi sebebiyle karmaşıklaşıyor.

Ayrıca Bitcoin’in borsalardaki arz oranı çok daha değişken oldu.

Bitcoin’in borsalardaki arz oranı ile BTC/USD paritesi kıyaslaması. Kaynak: CryptoQuant

Burada ifade edilen görüş ve yorumlar yalnızca yazara aittir. Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve alım satım işlemi risk içerir. Karar verirken özü araştırmanızı yapmalısınız.