Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Herkesi şaşkına çevirdi! Belçika’da bir tavuk, aniden horoza dönüştü

Dişi hayvan buna ek olarak daha sağlam bir ibik yapısı ve erkeksi duruş da geliştirmişti.

Anvers yakınlarındaki Scilde kasabası sakinleri, bir 7 gündır her sabah Verdickt’in horoza dönüşen tavuğunun sesiyle uyanıyor.

tavuk ve horozlar

Kümesinde hiç horoz bulunmadığını, sadece tavuk beslediğini vurgulayan Jonas Verdickt, Covid sebebiyle ev karantinasında bulunduğu sırada gün boyu hayvanlarıyla meşgul olmuş.

Verdickt, “Belle” adını verdiği tavuğun dişilikten erkekliğe dönüşümünü yakından izlemiş.

Belçika Radyosu’na meseleşan Verdickt, “Böyle bir şey gerçekten mümkün olabilir mi? Dişi bir tavuk gerçekten erkek bir horoza dönüşebilir mi?” diye soruyor.

Sahibi şaşırsa da bilim insanları için bu normal bir durum.

Belçika Kraliyet Doğa Bilimleri Enstitüsü ve Anvers Üniversitesi biyologlarından Prof. Dr. Thierry Backeljau, “Nadir de olsa bu mümkündür. Tavuk civcivinin horoza dönüşmesi olgusu bilimsel olarak tanımlanmıştır” diyor.

KROMOZOMLARLA İLGİLİ BİR DURUM

Belçikalı profesöre göre, tavuğun horoza dönüşmesi kromozomlarla ilgili bir durum.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, tavuklarda da cinsiyeti kromozomların belirlediğine işaret eden Backeljau, bunu şöyle açıklıyor:

“İnsanlarda dişiler için XX, erkekler için XY’dir. Kuşlarda ise tam tersidir. Orada erkeklerin iki özdeş Z kromozomu vardır ve dişilerde de iki tane bulunur. Farklı olanlar, ZW olarak adlandırılır. Bu kromozom farkı sebebiyle, insanlardaki iki yumurtalığın aksine dişi kuşlarda yalnızca bir tane gelişmiş yumurtalık bulunur.

“Bir tavuğun sol yumurtalığı kanser veya kist gibi bir hastalıktan etkilenirse, gelişmemiş sağ yumurtalığı devreye girer. Bu noktada yumurtalık ve testis karışımı oluşur. İç testis gibi erkek hormonları salgılar.

“Sonuç olarak, tavuklar aniden ötmeye start veryabilir ve erkek cinsel özellikleri gösterebilir.”

Backeljau’ya göre, bu durumda erkeğe dönüşen dişiler, sperm hücrelerine bile sahip oluyor ve teorik olarak diğer tavukları dölleyebiliyorlar.

Prof. Dr. Thierry Backeljau, tavuklarda nadir olsa da, balıklarda doğal cinsiyet değişikliğinin sık görülen bir durum olduğunu söylüyor.

Belçikalı bilirkişi, mercan resiflerindeki bazı balıkların hayata dişi olarak start verdıklarını belirterek, “Bunlar gruplar halinde yaşarlar ve daha büyük, daha güçlü bir erkeğin haremine aittirler. Erkek o haremi korur. Ama erkek balık ölürse veya başkaları tarafından avlanırsa, dişiler bir 7 gün içinde çok daha büyük bir erkeğe dönüşebilir ve haremi ele geçirebilir” diyor.

(Haber fotoğrafı temsilidir)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kritik seçimden sonuçlar geldi! O ülkede bir ilk yaşanacakKritik seçimden en yeniuçlar geldi! O ülkede bir ilk yaşanacak
Yıllar önceki paylaşımı ortaya çıktı! Bağcılar'daki vahşi cinayetin her detayı kan dondurdu: Annesinin kafasını kesip balkondan attı... Korkunç anlar kameradaYıllar önceki paylaşımı ortaya oldu! Bağcılar’daki vahşi cinayetin her detgüni kan dondurdu: Annesinin kafasını kesip balkondan attı… Korkunç anlar kamerada
Erdoğan açıklayacak! Ayrıntılar belli olduErdoğan açıklayacak! Ayrıntılar belli oldu