Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hindistan Merkez Bankası, kriptoyu sert bir şekilde eleştirdi


Hindistan Merkez Bankası (RBI), perşembe günü yzamanimlanan en yeni finansal istikrar raporunda, dijital varlıklara yönelik şüphelerini yinelekonumek şunları yazdı:

“Gelecekte ortaya çıkacak risklere karşı dikkatli olmalıyız. Kripto para birimleri, açık bir şekilde tehlike barındırmaktadır. İnandırıcılığa dayalı olarak değer kazanan her şey, spekülasyondan ibarettir.”

Rapor, merkeziyetsiz kripto para birimlerinin, kara para aklamayla mücadele, finansal terörle mücadele ve müşterini tanı mekanizmaları dahil olmak üzere “mevcut finansal sistemi ve hepsini kapsayan kontrolleri atlatmak için” tasarlandığını iddia etti. Hindistan Merkez Bankası, bir önceki rapora benzer cümleler kullanarak, özel para birimlerinin genellikle zaman geçtikçe istikrarsızlığa yol açtığını ve para arzı üzerindeki egemen kontrolü baltaladığını söyledi.

Ancak, kripto para birimleri hepsini kapsayan bu sert cümlelere rağmen, RBI’nin risk gündeminin en alt sıralarında konum topladı. Çünkü merkez bankası, daha önce yapılmış sistemik risk anketine dayanarak, küresel büyümedeki ters rüzgarlar, yükselen emtia fiyatları ve jeopolitik gerilimler gibi faktörleri, küresel finansal sistemin bütünlüğünü tehdit edebilecek zirve etkili olaylar olarak kabul etti.

Öte yandan, dijital varlık riskleri, risk ağırlık ölçeğinin en altında konum topladı. Listede, siyasi belirsizlik ve terör tehdidi başlıklarının biraz üzerinde konum buldu. RBI, kısmen bu tür risk sınırlamalarını, dijital varlıkların yanı sıra geleneksel finansla olan entegrasyon eksikliğine bağlıyor.

Kripto para birimleri şu anda olabilitei olarak dünyanın toplam 469 trilyon abd parasılık toplam finansal varlığının yüzde 0,4 ila yüzde 1’ini oluşturuyor. Bugüne görecek şekilde RBI, merkez bankası dijital para birimlerinin özel kripto para birimlerini baltalayacağını iddia ederek, kripto benimseme meselesunda en şüpheci merkez bankalarından biri olmuştur.