Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Honduras “Bitcoin Vadisi” Projesini Tanıttı: Bitcoin Yasal Para Birimi Olarak İşlem Görecek

Honduras, geçen 7 gün Bitcoin Vadisi adlı projesini tanıttı. Dünyanın dört bir yanından kripto para yatırımcılarını ve turistlerini çekmeyi amaçlayan bu proje sayesinde, belirlenen bölgede Bitcoin yasal para olarak kabul edildi.

Geçen sene Bitcoin’i yasal para olarak kabul eden El Salvador‘un sınır komşusu Honduras, daha fazla turist ve yatırımcı çekmek amacıyla Santa Lucia adlı kasabasında Bitcoin’i yasal para ilan etti. Honduras’ın başkentinden kısa bir araç mesafesiyle ulaşılabilen Santa Lucia, “Bitcoin Vadisi” ismiyle turizm bakanlığı tarafından tanıtıldı.

Reuters tarafından detayları açıklanan havadisde, Honduras’ın bu küçük kasabasında 60’dan fazla konumel işletmenin turizm kazancını artışa geçtirmak için Dolar ve Honduras Lempirası’nın yanı sıra Bitcoin de kabul edileceği belirtildi. Bitcoin Vadisi programı, Santa Lucia belediye yönetimi tarafından Blockchain Honduras ve kripto para borsası Coincaex işbirliği içinde oluşturuldu.

Ayrıca konumel öğrenciler ve iş adamları, Bitcoin ile ilgili teknolojiler üzerine bir aylık bir kursa kzamanıt olma fırsatına sahip olacaklar. Saint Lucia topluluğuna bu kurslar sayesinde, kripto para biriminin nasıl kullanılacağı, bunların bölgesel şirketlerde nasıl uygulanacağı ve kripto turizminin nasıl geliştirileceği meselesunda eğitimler verilecek.

Yapılan duyurulara göre, müşteriler direkt olarak satıcılara Bitcoin gönderemeyecek. Müşterilerin öncelikle almak istedikleri ürüne karşılık gelen değerdeki Bitcoin’i Coincaex borsasına transfer etmeleri gerekiyor. Hemen ardından borsa, fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan zararları önlemek amaçlı gönderilen Bitcoin’in karşılığında satıcılara Lempiras cinsinden ödemelerini gerçekleştirecek.

Santa Lucia Teknoloji Üniversitesi’nden Profesör Ruben Carbajal Velazquez meseleyla ilgili şu duyurularda bulundu:

COVID-19 salgınından ciddi bir darbe ettiktan zaman en yenira, konumel işletme sahipleri Bitcoin Vadisi’nin tropikal kıyı şeridi ülkesinde turizm harcamalarını canlandırabileceğini umuyoruz. Dünya çapında ekonomik takip olanağı sağlayan Macrotrends’in verilerine göre Honduras, 2020’de %66’dan fazla düşüşle 189 milyon abd parasılık turizm pazar pzamanına geriledi. Bitcoin atılımıyla birlikte eski zamanlarda ki gibi canlı ve güçlü bir ekonomiye sahip olacağımızı düşünüyoruz.