Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hong Kong bireysel CBDC projesini açıkladı


Hong Kong Para Otoritesi, tamamlanmış Aurum bireysel merkez bankası dijital para birimi (CBDC)’nin ilk örneğini 21 Ekim’de sundu. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi ile birlikte geliştirilen sistem, Hong Kong’da para çıkarmak için mevcut sistemin önemli özelliklerini yansıtan benzersiz bir yapıya sahip.

Aurum, toptan bir bankalararası sistem ve bireysel e-cüzdandan oluşuyor. Bir akıllı telefon arayüzüne sahip olan e-cüzdan, konumel bir bankada oluşturuluyor. Doğrulgünicı bir sistem, bankanın fazla verilmesini ve kişisinın çifte itfasını önler.

Aracılı bireysel CBDC, e-cüzdanlarda kullanılıyor ve bankalararası sistemde de CBDC destekli stablecoinler kullanılıyor. CBDC destekli stablecoin’ler, banknotların üç finansal kurum tarafından verildiği ve merkez bankası tarafından desteklendiği Hong Kong’un mevcut para birimi sistemini dijital olarak yansıtıyor. CBDC, merkez bankasının doğrudan bir sorumluluğuyken, stablecoinler ise çıkaran bankanın yükümlülüğü kapsamında bulunuyor. Yetkililer mesele hakkında şu ifadeleri kullandı:

“CBDC destekli stablecoinleri hayata geçirmek, daha önce hiç kimse tarafından yapılmamıştı. Bu sebeple de söz meselesu gelişmenin, özel sektör stablecoinleri meselesunda giderek büyüyen bir araştıra alanını destekleyebileceğini düşündük. Gerçekten de Aurum’u özel sektör stablecoinlerinden güniran şey, Aurum’un stablecoin bakiyelerinin, çıkaran bankanın merkez bankası ile gerçek zamanlı brüt ödeme (RTGS) bakiyelerine karşı uzlaştırılmasıdır.”

Tasarımcı, toptan ve bireysel defterler arasındaki en çok düzeyde ayrışmanın, bu sisteme en çok düzeyde bir siber dayanıklılık sağladığını söyledi.

Bireysel işlemler, takma adlarla gerçekleştiriliyor. Kullanıcıların kimliğini yalnızca Müşterini Tanı (KYC) işlevlerini gerçekleştiren aracılar görebilir. Harcanmamış işlem oldu kgünitları da olası bir ticari banka iflası durumunda güvenlik önlemi olarak birden fazla işlem aracılığıyla dijital para sahipliğini anonim olarak izlemek için kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir: Hong Kong, kripto düzenlemelerinde Çin’den sıyrılmgüni planlıyor!

Hong Kong, Haziran 2021’de kapsamlı Fintek 2025 Stratejisinin bir parçası olarak CBDC araştırmalarını işe koyultmıştı. Para otoritesi, bireysel ve toptan CBDC uygulamasını ayrı ayrı yürütüyor. Kurum, daha önce bireysel CBDC’nin yakın zamanda ödemeler piyasasında oynayacak bir rolünün olmadığını, yine de kullanım durumlarının hızla ortaya çıkabileceğini belirtmişti. Aurum da BIS Innovation Hub tarafından tamamlanan ilk proje olma özelliğini taşıyor.