Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, NFT riskleri meselesunda bildirdi


Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SCF), yatırımcıları popülaritesi en yeni yıllarda oldukça artan NFT’ler hakkında uyaran bir bildiri yzamanımladı. Düzenleyici kurum, yzamanımladığı dikkat bildirisinde şu ifadelere konum verdi:

“Diğer sanal varlıklar gibi NFT’ler de likit olmayan ikincil piyasalar, oynaklık, net olmayan fiyatlandırma, bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılığın da dahil olduğu en çok riskleri bünyesinde barındırıyor. Yatırımcıların bu riskler meselesunda dikkatli olması gerekiyor, NFT’leri tam anlamıyla anlamadıkları veya potansiyel zararları göz önünde bulundurmadıkları sürece bu alana yatırım yapmamaları gerekiyor.”

SFC’nin duyduğu şüphenin, NFT’lerin menkul kıymetleştirilmesiyle ilgili olduğu görünüyor. SFC tarafından gözlemlenen NFT’lerin büyük bir çoğunluğu, dijital resim, sanat eseri, müzik veya video gibi temel bir varlığın benzersiz bir kopyasını yansıtmzamanı amaçlıyor ve SCF tarafından herhangi bir düzenleme gerektirmiyor.

Ancak NFT alanındaki menkul kıymetler veya toplu yatırım planları (CIS) olarak yapılandırılmış parçalı veya değiştirilebilir NFT’ler gibi tahsil edilebilir varlıklar ve finansal varlıklar arasındaki sınırı zorlayan varlıklar, SFC’nin yetki alanına giriyor. Bu faaliyetleri yürüten şirketlerin Hong Kong sakinlerini talep etmesi, herhangi bir muafiyet uygulanmadığı durumda sağlzamanıcının SFC’den bir lisans almasını gerektiyor.

CIS, bireysel yatırımcılara, aksi takdirde herhangi bir tek taraf için çok fazla maliyete yol açacak gerçek hayattaki koleksiyonların kısmi mülkiyetini elde etmeleri meselesunda makul bir çözüm sunduğu için en yeni zamanlarda ivme ulaştı. Ancak, bu tür yatırım şekillerinin menkul kıymetleştirme olup olmadığı meselesundaki soru işaretleri gündemdeki konumini koruyor.

Antwerp Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi (KMSKA) tarafından yakın bir zamanda blockchainde bir milyon avroluk klasik tabloyu tokenize etmek için start vertılan bir çalışma, borç menkul kıymetleştirme yoluyla gerçekleştirildi. Söz meselesu girişim, blockchain varlıkları Rubey ve Tokeny’nin yardımıyla düzenleyici gerekliliklerini karşıladı.