Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“İkinci Büyük Stablecoin Savaşı start veryabilir”

FTX borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried, Binance stablecoin’in (BUSD) yükselişinin, en yeni aylarda gösterdiği artış göz önüne edildiğında, “İkinci Büyük Stablecoin Savaşını” tetikleyebileceğini söyledi. 

Bankman-Fried’in en yeni yorumları, Binance’in 6 Eylül zamaninde borsasında desteklenen bir dizi stablecoin’i otomatik olarak BUSD’ye dönüştürme planlarını start vertmasından bir ay zaman en yenira geldi. 

Kripto veri toplzamanicısı Coin Metrics’e göre, BUSD’nin toplam stablecoin piyasasındaki pzamani 7 Eylül zamaninde yüzde 10,01 iken, 22 Ekim zamaninde 15,48’e görecek şekilde yükseldi. 

Bununla birlikte, BUSD’nin toplam piyasa değeri en yeni 30 günde yüzde 3,3 yükselerek 21,7 milyar birima ulaştı. Tether USD (USDT) ve USD Coin (USDC) ise sırasıyla 68,4 ve 43,9 milyar birimlık piyasa değerleri ile BUSD’yi takip ediyor. 

Bankman-Fried, varlığın yükseliş göstermesinin ardından 23 Ekim’de Twitter’da bir gönderi paylaşarak “Binance USDC’yi BUSD’ye çeviriyor ve biz de arzdaki değişime şahit oluyoruz. Bu yüzden ikinci büyük stablecoin savaşı başlıyor” ifadelerini kullandı. 

FTX CEO’su, ilk stablecoin savaşının 2018 yılında başta USDT ve USDC olmak üzere beş stablecoin arasında geçtiğini belirtti. 

USDT bugün, 2020’den bu yana yüzde 88’den düşmesine rağmen stablecoin pazarında yüzde 48’lik bir payla hala önemli bir liderliği elinde tutmaya devam ederken, USDC aynı dönemde yüzde 10’dan yüzde 32’ye yükseldi.  

Bununla birlikte Binance’in stablecoin’inin yükselişi biraz daha göze çarpıyor. USDT, aynı zaman diliminde 30 kat büyükonumek yüzde 0,5’ten yüzde 15,48’e görecek şekilde yükseldi. 

Bankman-Fried, büyük merkezi oyuncular hakimiyet için savaştıkça ve BUSD piyasaya doğru ilerlemeye devam ettikçe, muhtemelen “itibari para destekli olmayan stabilcoin alanında” daha fazla projenin boy göstereceğini de konuşmalarine ekledi. 

Bankman-Fried, “Luna ve DAI holding USDC’de yaşanan çöküşlerin ardından ortaya çıkanları görmek ilginç olacak. Tahminimce ya düşüş yaşanacak ya da aksine yukarı yönlü hareketlenmeler olacak” dedi. 

Binance, geçtiğimiz eylül zamaninda USDC, USDP Stablecoin (USDP) ve TrueUSD (TUSD) için uzun bir spot alım satım varlık çifti listesini durduracağını açıklamıştı. Bununla birlikte Binance, 29 Eylül’e görecek şekilde elinde üç stablecoin’i elinde bulunduran herhangi bir kişisinın varlıklarının 1: 1 oranında BUSD’ye otomatik olarak çevrilmesini sağlayacağını belirtmişti. 

Binance borsası, bu hareketin kişisilar için likiditenin ve sermaye verimliliğinin artması için olduğını söylemişti. Binance, o sırada aynı şeyi USDT içinde yapma planının olduğunu, buna rağmen bu planın “değişebileceğini” belirtmişti.