Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Immunefi Web3’ün seçkin beyaz şapkalı hacker’ları için liderlik sıralaması işe koyulttı


Yazılım hatası bulma platformu Immunefi, en seçkin 20 beyaz şapkalı hackerı sergileyen bir puanlama sistemi olan Whitehat Liderlik Tablosunu yzamanınladı. Şirket, 4 kasım zamaninde Web Zirvesi’nde şirketin güvenlik topluluğu arasındaki belirli bir beyaz şapkalı hackerların yeteneklerini ve rütbesini ölçeceğini söyledi.

Beyaz Şapkalı hacker, bir kuruluşun bilgi teknolojisi güvenliğini test ederek güvenlik açıklarını belirleyen kişiye verilen isimdir. Immunefi’ın topluluğunda en iyi 10 beyaz şapkalı hacker, yazılım endardrisinde büyük ödül ödemelerine yol açan kritik güvenlik açıklarını tespit ederek tek başına toplam 42 milyon birimın üzerinde kazanç elde etti. 

Immunefi’ın liderlik sıralamasında, beyaz şapkalı hackerları elde edilen topla kazançların yanı sıra, günlük olarak ödenen raporların szamanısı ve zorluğuna göre sınıflandırılacak. Immunify topluluğundaki bilgisayar korsanları, projelerin blokzincirlerini ve akıllı sözleşme kodlarını araştırarak güvenlik açıklarını bulur ve bunun için ödeme alırlar. Ödüller, ise keşfedilen sistem açıklarının zorluklarına göre değişkenlik gösterir. 

Immunefi’ın kurucusu ve CEO’su Mitchell Amador, konuşmalarında şu konuşmalare konum verdi:

“Kurtarılan edilen fonların hacmi artmaya devam ettikçe, liderlik tablosu beyaz şapkalarımıza hak ettikleri takdiri vermenin yanı sıra onları web3 ekosistemini daha güvenli hale getirmek ve sınırları zorlamaya teşvik etmek için başka bir fırsat sunuyor.” 

İlginizi çekebilir: Team Finance hacker’ı, settirının ardından 7 milyon birim iade etti 

Şirkete göre, liderlik sıralamasında konum alan beyaz şapkalı hackerlar daha fazla ödül, hepsini kapsayan masrafların karşılandığı seyahat gezileri, özel ürün ve düzenli meseleşmalar yapmak için seçilecek. 2020 yılında kurulan Immunefi, bu zamana görecek şekilde 25 milyar birim değerinde fon kurtardığını ve bunun 62 milyon birimının ise ödül olarak beyaz şapkalı hackerlara gittiğini iddia etti. Platform şu anda çeşitli kripto sektörlerinden 300 projeye destek veriyor. Ayrıca Immunefi bunu, endardrideki oyuncuların akıllı sözleşmelerde depolanan fonlarını kurtararak yapıyor.

Immunefi, Son iki yılda beyaz şapkalı hackerlar için ödenen en büyük ödüllerin ortasında, Ethereum üzerindeki Wormhole çekirdek köprü sözleşmesinde kritik bir hatanın keşfedilmesi için ödeme yapılmasını kolaylaştırdı. Bu da satya0x olarak tanımlanan bir beyaz şapkalı hacker için 10 milyon birimlık rekor kıran hata ödülüne almasına sebep oldu. Bununla birlikte pwning.eth isimli bir beyaz şapkalı hacker ise, Aurora Engine’de keşfettiği bir güvenlik açığı en yeniucu 6 milyon birim ile ödüllendirilmişti. 

Bu yıl meydana gelen güvenlik açıkları kripto endardrisindeki şirketlere oldukça zor zamanlar yaşattı. Bir bilgisayar korsanı 11 Ekim zamaninde daha en çok fiyatlar elde etmek için Mango Markets’in konumel token’ı MNGO’nun değerini manipüle etmişti. Siber suçlu, şişirilmiş teminat karşılığında Mango’nun hazinesini tüketecek miktarda kredi etti. Teklifin Mango’nun bir yönetim forumunda onaylanmasının ardından, siber settirganın ödül olarak 47 milyon birimı almasına izin verilirken, 67 milyon birim da hazineye geri gönderildi.