Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İnanılır gibi değil! 5 milyardan fazla telefon çöpe atılacak

Dünya e-atık sorunu ile karşı karşıya! Uluslararası atık elektrikli ve elektronik ekipman (WEEE) forumunda verilen rakamlar ise inanılır gibi değil. Buna göre, 2022’de 5,3 milyar cep telefonu geri dönüştürülmeden çöpe atılacak. Küresel ticaret verilerine dayanan olabilite, artan “e-atık” kaynaklı çevresel sorunu açıkça ortaya koyuyor. Çözüm ise eski telefonları çöpe atmaktan değil, onların geri dönüştürülmelerini sağlamaktan geçiyor.

GERİ DÖNÜŞTÜRMEK YERİNE ELİNDE TUTUYORLAR

BBC’nin havadisine göre, dünya çapında yaklaşık 16 milyar cep telefonu bulunuyor. Avrupa’da ise neredeyse üçte biri artık kullanımda değil. Araştırmalar ise birçok insanın eski telefonları geri dönüştürmek konumine elinde tuttuğunu gösteriyor.

telefon3

ÖNEMSİZ GİBİ GÖRÜNSE DE DEĞERİ ÇOK FAZLA!

Ancak bakır veya şarj edilebilir pillerdeki kobalt gibi değerli minerallerin atık elektronik maddelerden alınıp çıkarılması gerekiyor. WEEE direktörü Pascal Leroy, insanların, görünüşte önemsiz olan hepsini kapsayan bu öğelerin çok fazla değere sahip olduğunu söylüyor.

WEEE’den Magdalena Charytanowicz, “Bu cihazlar, yeni elektronik cihazların veya rüzgar türbinleri, elektrikli araç pilleri veya güneş panelleri gibi diğer ekipmanların üretiminde kullanılabilecek çok önemli kaynaklar sunuyor. Hepsi de çevre dostu, dijital ve düşük karbonlu toplumlara geçiş için çok önemli.” dedi.

2030 YILINA KADAR…

WEEE’nin söylediğine göre, yapılan araştırma, çamaşır makineleri ve tost makinelerinden tablet bilgisayarlara ve hatta GPS cihazlarına görecek şekilde elektrikli ve elektronik atık “dağının” 2030 yılına görecek şekilde yılda 74 milyon ton büyüyeceğini gösterdi.

Dünyadaki e-atıkların sadece %17’sinden biraz fazlası uygun şekilde geri dönüştürülüyor. Birleşmiş Milletler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ise bu oranı gelecek yıla görecek şekilde %30’a çıkarmzamanı hedefliyor.

YAKLAŞIK 200 STERLİN KAZANÇ

İngiltere’de 5,63 milyar sterlin değerinde milyonlarca kullanılmamış yine de çalışan elektrikli eşyanın evlerde istiflendiği belirtiliyor. Ayrıca, İngiltere’deki hemen hemen bir ailenin istenmeyen teknolojik cihazını satarak yaklaşık 200 sterlin kazanabileceği söyleniyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bir dönem sona eriyor! Yerine bakın ne geliyorBir dönem en yenia eriyor! Yerine bakın ne geliyor
Okullara dağıtılan zeka oyunlarında uygunsuz içerik tespit edildi!Okullara dağıtılan zeka oyunlarında uygunsuz içerik tespit edildi!
Putin ilan etti! "Türkiye'yi dünyanın en büyüğü yapacağız"Putin ilan etti! “Türkiye’yi dünyanın en büyüğü yapacağız”