Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İngiltere Premier Lig, Sorare ile NFT anlaşması imzalamzamanı planlıyor


İngiltere’nin en iyi futbol kulüplerinden oluşan Premier Lig, Fransa merkezli kripto girişimi Sorare ile yılda 30 milyon sterlinlik bir NFT anlaşması imzalamak için masaya oturdu. Lig yönetiminin, anlaşmaya ilişkin olarak yıl boyu lig kapsamında birbiriyle mücadele eden 20 kulüple görüşmeler yürüttüğü ifade edildi. Görüşmelerde, gelecek 7 günlarda imzalanabilecek çok yıllı bir anlaşmanın değerlendirildiği bildirildi.  

Henüz detaylar resmi olarak doğrulanmamış olsa da anlaşma kapsamında üretilecek olan NFT’lerin, ligde oynayan futbolcuların görsellerini içereceği olabilite edildi. Tottenham Hotspur’da oynayan Harry Kane, Manchester City’de oynayan Erling Haaland ve Manchester United’dan Antony’nin dünya genelinde yüz milyonlarca takipçisi olduğu biliniyordu.  

NFT’ler, özellikle en yeni dönemlerde spor alanında oldukça popüler bir hale geldi. Farklı spor dallarından çok szamanıda kulüp ve oyuncu, bu yıl özü NFT koleksiyonlarını kişisi beğenisine sundu.  

Sorare, en yeni yatırım turunda 680 milyon abd parası fon toplamıştı

Öte yandan; 2018 yılında kurulan Sorare, NFT’lere dayalı bir fantezi futbol oyunu geliştirmişti. Ligdeki oyuncuların diğer oyunculardan kart almasına ve bu kartları satmasına olanak tanıyan oyunda geçen yıl, toplamda 100 milyon abd parası değerinde sınırlı szamanıda üretilen kart satılmıştı. Şirket, SoftBank liderliğindeki en yeni yatırım turunda 4 milyar abd parası değerlemeyle 680 milyon abd parası fon toplamıştı. Firmanın, Kylian Mbappe ve Rio Ferdinand gibi ünlü futbolcular tarafından desteklendiği de biliniyordu.  

Benzer şekilde, daha önce Socios da birkaç ard düzey futbol kulübüyle NFT anlaşmaları imzaladı. Bununla birlikte; kripto borsası OKX, Manchester City ile bir sponsorluk anlaşması yapmıştı. Manchester United’ın sponsorları arasında ise Tezos konum alıyordu. Premier Lig, yıl içerisinde ConsenSys ve Dapper Labs’le de NFT anlaşmaları yapacağına yönelik havadislerle gündeme gelmişti.