Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İngiltere’de faiz oranları en yeni 33 yılın zirvesinde: Yüzde 3 artış oldu

İngiltere Merkez Bankası, faiz oranlarını en yeni 33 yılın en en çok oranına çıkardı. 

İngiltere Merkez Bankası’nın Banka Faizi ya da borçlanma maliyeti yüzde 0,75 artış göstererek yüzde 3’e yükseldi. Para Politikası Kurulu’na (MPC) göre, İngiltere Merkez Bankası 7’ye 2 olarak oy çokluğu ile faiz oranlarını yüzde 3’e yükseltti. 

İngiltere faiz oranlarının yüzde 3’e yükseldiğini gösteren tablo. Kaynak: BankofEngland

İngiltere, en çok ve çift haneli enflasyonla boğuşmaya devam ediyor. Ülkenin ekonomik durumu en yeni aylarda iyiye gitmedi ve geçtiğimiz ekim zamaninda üç ay içerisinde iki defa yüzde 10,1’i bulan enflasyon oranlarına şahitlik etti. 

İngiltere Para Politikası Kurulu’nun bir bildirisinde, MPC’nin resmi faiz oranlarını belirlemekten sorumlu olduğu belirtiliyor. Ayrıca, bildiri şu ifadelerle devam ediyor: 

“Enflasyon çok en çok. Belirlediğimiz yüzde 2’lik hedefin üzerinde. Enflasyonun yüzde 2 hedefimize dönmesini sağlamak bizim işimiz.” 

Öte yandan strelin, yatırımcıların sterline olan güvenini kaybettiği havadisleri üzerine 1,12 abd abd dolarıı seviyesine düştü. Sterlinin yatırımcı güveninin kaybettiğine dair kanıt olarak hepsini kapsayan zamanların en düşük seviyesi olan 1,04 abd abd dolarıı seviyesine düştüğü örneği verilebilir. Bununla birlikte sterlin, Bitcoin (BTC) karşısında en yeni zamanlarda değer ulaştı. 1 BTC = 18.000 sterlin. 

Sterlin, havadisler üzerine yüzde 4 düştü. Kaynak: Google

Kriptoya olan ilgi artmaya devam ediyor. Kripto ve Dijital Varlıklar Parlamento Grubu Başkanı Milletvekili Lisa Cameron’un katıldığı Bitcoin Kolektif Konferansına ev sahipliği yaparken, İngiliz sterlini geçtiğimiz eylül zamaninda yüzde 1,15 değer ulaştı. 

Cointelegraph ile özel bir röportaj gerçekleştiren Cameron, İngiltere’nin uluslararası bir kripto ve dijital varlık merkezi olacağını doğruladı. Ne var ki, çeşitli zorluklar ve düzenleyici engeller İngiltere’nin önünde durmaya devam ediyor. 

Öte yandan kısa süre önce stablecoin’lere İngiltere’de yeniden isim verildi ve yeni Başbakan Rishi Sunak, kriptoya ilgi duyduğuna dair duyurularda bulundu. Bunlara rağmen, ülkedeki ekonomik durum giderek şüphe verici hale geliyor.  

İngiliz ekonomist Ed Conway, İngiltere’nin bu zamana görecek şekilde yaşanmış en uzun resesyonla boğuştuğunun belirtti. MPC ise, mevcut resesyonun 2023 yılının ortalarından start veryarak keskin bir şekilde en yeni bulacağını olabilite ediyor.