Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İngiltere’de Finansal Kriz Devam Ediyor: Sterlin Paritesindeki Bitcoin ve Ethereum İşlemlerinde Artış

İngiltere’deki finansal kriz devam ederken gelen vergi indirimlerinin ardından konumel halkın Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ile Sterlin paritesine karşı onayladığı işlemlerde artış yaşanıyor.

İngiltere’de ekonomik kriz sürerken yatırımcıların ve konumel halkın itibari paralara karşı güveni azalıyor. Özellikle en yeni dönemde gelen vergi indirimlerinin ardından yatırımcılar Sterlin’den ziyade Bitcoin ve Ethereum‘u tercih ediyor. Uzun vadeli devlet borcunun getirilerindeki artışın adeta bir domino etkisi yaratarak ekonomik çalkantıya yol açmasının ardından emeklilik fonları dahil Sterlin bazlı hepsi yatırım araçları etkilendi.  İngiltere Merkez Bankası (BOE) durumu yatıştırmak adına bir tahvil alım paketi ile yanıt verdi fakat bu da olumlu bir etki yaratmaya yetmedi.

BOE Başkanı Andrew Bailey, emeklilik fonlarına verdikleri desteğin üç gün içinde en yenia ereceğini açıkladıktan zaman en yenira İngiliz varlıkları bugün tekrardan değer kaybetti. Söz meselesu düşüşün ardından geçen 7 gün yaşanana benzer şekilde kripto paralara karşı ilgi hızla artış gösterdi. The block verilerine göre hacim artışları özellikle merkezi kripto para borsası Bitfinex’te yoğunlaştı.

Bazı yorumcular bu verileri İngiltere’deki yatırımcıların kripto paraya kaçışı olarak değerlendirirken kimileri ise yatırımcıların arbitraj fırsatını değerlendirmesi şeklinde araştırma ediyor.

Durumun konumel yatırımcılar için nasıl şekillendiği net olarak olabilite edilemese de, daha önce dünyanın bir çok ülkesinde görüldüğü gibi kriz anlarında itibari paradan kripto paralara olan geçişin burada da karşımıza belirlendiğını görüyoruz. Bu durum uzun vadeli olarak kripto para ekosistemin benimseniyor olduğunun bir göstergesi olarak yorumlanabilir.