Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İran “kripto riyal” testlerine başlıyor


İran Ticaret Odası, İran Merkez Bankası’nın bugün merkez bankası dijital para birimini (CBDC) pilot olarak işe koyultacağını açıkladı. “Kripto riyal,” birkaç yıldır planlama aşamasındaydı.

İran Ticaret Odası’na göre kripto riyal, “finansal katılımı iyileştirmek ve merkez bankasının küresel olarak diğer stablecoin’lerle rekabet içinde olabilmesi için güçlü bir araç olarak” tasarlandı. CBDC’nin öte yandan ilk olarak geçtiğimiz kasım zamaninda işe koyultılması planlanmıştı. İran Ticaret Odası, ülkedeki bilirkişiların, işletmelerin bir CBDC kullanmaya hazır olup olmadığı, halkın dijital cüzdanları anlzamanip anlamadığı ve CBDC’nin bankalar üzerindeki etkisi hakkında şüpheleri olduğunu da belirtti.

Kripto riyal, aynı zamanda İran’da sık meydana gelen yolsuzluklarla mücadele aracı olarak da değerlendiriliyor. Kripto riyal, ilk olarak 2018 yılında geliştirilmeye işe koyulndı, İran Merkez Bankası ise CBDC’yi söz meselesu yıl içinde test etmeyi planlıyordu.

Katar merkezli havadis ajansı Al Jazeera’nın havadisine göre CBDC, IBM ‘in açık kaynaklı dağıtık defter teknolojisi platformu Hyperledger Fabric kullanılarak geliştirilen Borna platformunda faaliyet gösterecek. Al Jazeera, öte yandan bankaların kâğıt riyal ve elektronik riyal arası dönüşüm hizmetleri de sunacağını ekledi. Platform izne dayalı olduğundan dolzamani, katılımcıları merkez bankası seçecek. 

Borna, 2019 yılında İran’ın eski bankacılık sistemini modernize etmeye yardımcı olmak için kullanılmaya işe koyulndı. Al Jazeera’ya göre Borna platformu, söz meselesu denemenin bir parçası olmayacak olsa da, ücrete dayalı finansal hizmetlerin sağlanmas için de kullanılacak. 

Bilindiği üzere İran’da ödemeler için kripto para kullanımı yasak. Ancak İranlılar, geçtiğimiz ağustos zamaninda ithalat için ödemelerde kripto kullanmaya işe koyuldı.