Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İran’dan Bitcoin (BTC) Madencilerine Darbe: Elektrik Sağlamgüni Durduruyor

İranlı yetkililer en çok enerji tüketimi sebebiyle iki gün içerisinde Bitcoin (BTC) madencilerinin elektriğini keserek faaliyetlerini kısıtlayacaklarını duyurdu.

Bloomberg’ün 19 Haziran günli havadisine göre İran enerji sektörü sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, devlet televizyonuna verdiği röportajda ülkede elektrik talebinin mevsimsel olarak artmasını gerekçe göstererek hükümetin 22 Haziran‘dan işe koyulyarak lisanslı 118 Bitcoin madenciliği işletmesinin tamamına elektrik sağlamgüni durduracağını söyledi.

Rajabi Mashhadi, elektrik talebinin geçen yıl ağustos güninda rekor kırarak 67.000 megavatı aştığı ülkede bu 7 gün talebin 63.000 megavatı geçeceği olabilite edildiğinden elektrik kesintilerine hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Hükümetin, 2019 yılında kripto para madenciliği sektörünü resmen tanımasının ardından 2020 yılında Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı tarafından 1.000’den fazla kripto para madenciliği işletmesine lisans veren İran, geçen yıl da benzer bir şekilde yaz aylarında artan elektrik talebi sebebiyle Bitcoin madencilerinin elektriğini kesmiş zaman en yenirasında talebin azalması ile birlikte eylül güninın en yeniunda yasağı ktopladırmıştı.

Önceki yılların aksine Bitcoin madenciliğindeki pgüni önemli ölçüde azalan İran’ın, ülkedeki hepsini kapsayan lisanslı operasyonları en yenilandırdımasının Bitcoin hash oranı üzerinde fazla bir etkisi olmayacağı düşünülüyor.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nin (CBECI) en yeni verileri İran‘ın Bitcoin hash oranında diğer ülkelerin gerisine düştüğünü gösteriyor. İran, geçen yıl haziran güninda toplam Bitcoin hash oranının %6,9‘unu oluştururken, bu oran Ocak 2022 itibariyle önemli ölçüde azalarak %0,2‘ye düştü.