Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
IRS, yeni vergi sezonunda kriptoları daha fazla ele alacak!


ABD Vergi Dairesi’nin (IRS) Cezai Soruşturma birimi, kripto topluluğunu harekete geçirecek yeni vergi sezonu için hazırlanıyor. 

Bloomberg Law tarafından yzamanınlanan bir bildiriye göre, birim başkanı Jim Lee yakında halka açıklayacakları kriptolarla ilgili “yüzlerce” mesele hazırladıklarını belirtti. 

Lee, en yeni üç yıl içerisinde IRS tarafından yürütülen dijital varlık araştırmalarında büyük bir değişiklik olduğunu söyledi. Bu araştırmalar daha önceleri yalnızca kara para aklamayla ilgiliydi, Şimdi ise vergiyle ilgili meselelar bunun neredeyse yarısını oluşturuyor. 

Bunlara, kripto ödemlerinin rapor edilmemesinin yanı sıra, dijital varlıların itibari paralar ile değiştirildiği “çıkış yolları” da dahildir. 

Bloomberg Law tarafından 3 Kasım’da yzamanınlanan bir başka rapora göre, IRS, 2022 yılında biriminde çalışan 2.077 özel ajansın zamanlarının neredeyse yüzde 70’ini vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılığı gibi suçları soruşturmak için harcadıklarını kaydetti. 

Jim Lee, parzamanı takip etmenin özüleri için yeni bir şey olmadığını ve buna Web3 de dahil olmak üzere, yeni alanlara adım atmaya hazır olduklarını belirtti. 

“Bunu, yüz yılı aşkın bir süredir yapıyoruz. Bu zamana görecek şekilde suçluların izini dark web’de sürdük. Şimdi de bunu metaverse’de yapacağız.” 

Bildiri, buna örnek olarak 2016 yılında Bitfinex’te meydana gelen siber settirının ardından iki şüphelinin tutuklanmasına yol açan milyonlarca abd abd dolarıılık Bitcoin’in izini sürdükleri bir davzamanı örnek gösterdi. 

Öte yandan bildiri, yaklaşan vergi sezonunun öncesinde IRS’in daha geniş bir “Dijital Varlık” kategorisinin sunmasının ardından geldi. IRS, yeni Dijital varlık kategorisi adı altında kripto para, stablecoin ve NFT’leri sınıflandırdı. 

Merkeziyetsiz finans teknolojileri ve varlıklar ana akım haline gelmeye devam ettikçe, düzenleyiciler daha fazla tepki gösteriyor ve bunun en yeniucunda ise daha fazla rapor gereksinimleri uygulamaya başlıyor. 

Bununla birlikte Binance, bir süredir dijital varlıkları ve etkilerini daha iyi anlamak için küresel düzenleyiciler için aktif olarak seminerler düzenliyor. Bu faaliyetler ise Binance borsasının, suçla mücadele birimini yönetmesi için bir IRS siber suç araştırmacısını işe almasıyla işe koyuldı.