Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İspanya, kripto ATM kurulumlarında El Salvador’u solladı!

Avrupa ülkesi İspanya, ABD ve Kanada’nın ardından resmi olarak üçüncü en büyük Bitcoin (BTC) ağı ve kripto para ATM’lerine ev sahipliği yapan ülke oldu. 

İspanya şu anda 215 kripto ATM’si ile, 212 ATM’ye sahip olan El Salvador’u dördüncü sıraya itti. CoinATMRadar tarafından yzamaninlanan verilere göre, İspanya, küresel kripto ATM kurulumlarının yüzde 0,6’sini temsil ediyor. 

Kıtalar ve ülkelere göre kripto ATM dağılı. Kaynak: CoinATMRadar

Bununla birlikte veriler, İspanya’nın Avrupa’daki en en çok kripto ATM kurulumuna sahip olduğunu ortaya koydu. Verilere göre İspanya, kurulumların yüzde 14,65’ini temsil eden Avrupa’daki kripto ATM’lerine en fazla katkıda bulunan ülke ve onu İsviçre (144 ATM), Polonya (142 ATM) ve Romanya (135 ATM) izliyor. 

İspanya’da kripto ATM kurulum artışı. Kaynak: CoinATMRadar

İspanya, yalnızca 2022 yılında 43 kripto ATM kurulumu gerçekleştirdi ve yıl en yeniuna görecek şekilde bu rakamı 100’e tamamlayacağını belirtmişti. Bu kurulumlar tamamlandığında İspanya’daki kripto ATM’leri 300’e ulaşmış olacak. 

Alman elektronik perakende şirketi MediaMarkt ve Confinity, diğerlerinin yanı sıra Avusturya, Almanya, İspanya ve Yunanistan’da kripto ATM’lerinin kurulmasına öncülük ediyor. 

Bunun yanı sıra, geçtiğimiz eylül zamanindan bu yana küresel kripto ATM kurulumlarında negatif büyüme gördü ve havadisin çevrildiği yzamanin saati itibariyle de toparlanma yolunda ilerliyor. Son 60 günlük veri hesaplamalarına göre, her gün dünya çapında neredeyse 7 kripto ATM kurulumu gerçekleştiriliyor. 

İlginizi çekebilir: FBI aciliyet bildirdi: Kripto ATM’lerinin dolandırıcılıklarda kullanımı hızla artıyor 

Kripto ATM kurumları sıralamasında altınca sırada Yunanistan konum alıyor. Bitcoin ATM öperatörü BCash, Yunanistan’a sık sık turist akın etmesiyle birlikte ülkedeki kullanım istatistikleri hakkında görüşler paylaştı. 

BCash genel müdürü ve kurucu ortağı Dimitrios Tsangalidis, Cointelegraph ile gerçekleştirdiği röportajda, kripto ATM’lerinin turistlerin bulunduğu noktalara kurulmasına rağmen, çoğu kullanımın ana şehir bölgesinde gerçekleştiğini açıkladı. 

Tsangalidis, öte yandan Girit adasının “konumel kripto para kalabalığını” özüne topladığini belirtti. 

BCash yöneticisi, meseleya ilişkin şu konuşmalarda bulundu:

“ATM’lerimizden birinin bulunduğu Girit’in Kandiye kentinde güçlü bir kripto topluluğu bulunuyor.” 

Tsangalidis’e göre, kripto kışı ve turizm mevsimlerinin bir araya gelmesi, kripto ATM kullanımında düzenli trafik açısından yavaşlamaya neden oldu.