Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İstanbullular dikkat! Yaz tarifesi en yenia eriyor: İBB, toplu ulaşımda kış tarifesine geçiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı hizmet veren toplu ulaşım araçlarından otobüs, metro ve vapurlarda yaz tarifesi en yenia eriyor.

Belediyeden yapılan konuşmaya göre, İETT otobüsleri, 10 Eylül itibarıyla kış tarifesine geçti. Yeni sefer düzenine göre, İETT’de günde 5 bin 237 araçla 52 bin 985 sefer düzenlenmesi planlanıyor.

Kış sefer düzeninde, yazın oluşan talep sebebiyle hizmete alınan 48R, D1 ve D2 hatları pasifleştirilecek. KM28, 98K, 59HS, 48U, 38H, 36S, 29T ve HT19 hatları ise tekrar aktif hale getirilecek.

İETT, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı işe koyulyacağı için yarın yaşanacak yoğunluğa paralel olarak toplam 1916 ek sefer düzenleyecek. Olası yoğunluklara karşı yedek araçlar hazır bulundurulacak ve yoğunluk yaşanan hatlara takviye yapılacak. İBB Meclisi’nin ettiğı en yeniuça göre okulların açıldığı ilk gün 06.00-14.00 saatlerinde toplu ulaşım ücretsiz olacağı için araçların tam kapasiteyle çalışması sağlanacak.

Öte yandan üniversitelerin açılış günlerine uygun olacak şekilde de düzenlemeler oldu.

METROLARDA KIŞ TARİFESİ

Yarın itibarıyla Metro İstanbul AŞ’de de kış tarifesine geçilecek.

Tüm hatlarda ilk ve en yeni tren saatleri aynı olmakla birlikte hatların yolcu yoğunlukları araştırma edilip gün içerisindeki sefer sıklıklarında değişiklikler oldu. Yarından işe koyulyarak hepsi hatlarda günlük toplam 332 ilave seferle 324 bin 103 ek yolculuk kapasitesi sağlanacak. Bu kapsamda trafikten yaklaşık 294 bin 60 araç çekilmiş olacak.

metro

Güncel tarife bilgileri, sefer tarifeleri sayfasından sorgulanabileceği gibi istasyonlarda bulunan yolcu bilgilendirme ekranlarından da öğrenilebilecek.

Okulların açılması dolzamanısıyla Metro İstanbul AŞ’nin işletmesinde bulunan raylı sistemlerde 06.00-14.00 saatleri arasında geçiş ücretsiz olacak.

ŞEHİR HATLARI’NDA KIŞ TARİFESİ

İstanbul Şehir Hatları’nın kış tarifesi ise 19 Eylül Pazartesi günü işe koyulyacak. Yaşanacak yoğunluklar göz önüne alınarak kış sezonuna göre düzenlenen seferler haziran zamanı ortalarına görecek şekilde geçerli olacak.

Kış tarifesine Şehir Hatları iskelelerinden, Şehir Hatları sosyal medya hesaplarından ve ALO 153 Beyaz Masa Danışma Hattı’ndan ulaşılabilecek. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile görüştü
Yunanistan ateş açtı, Türkiye devreye girince kaçtılar!Yunanistan ateş açtı, Türkiye devreye girince kaçtılar!
'Toplu mezar' paylaşımıyla sosyal medyayı sallamıştı! Sabıkası kabarık çıktı, gözaltına alındı‘Toplu mezar’ paylaşımıyla sosyal medyzamanı sallamıştı! Sabıkası kabarık oldu, gözaltına yapıldı