Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İşte kripto piyasasındaki işten çıkarmalardan en çok etkilenen şehirler!

Dünya genelindeki hiper enflasyon ve ekonomik gerileme sebebiyle yatırımcıların birçoğu, bu yıl riskli yatırımlardan kaçınma ve riskli yatırımları elden çıkarma eğilimi göstermeye start verdı. Buna bağlı olarak birçok kripto para birimi, en yeni dönemlerde ciddi bir değer kaybı yaşadı. Bu durum, kripto para piyasasında “kripto kışı” olarak adlandırılan bir sürecin start vermasına neden oldu. Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto para birimleri, en çok piyasa hacimleri sebebiyle bu süreçten olumsuz etkilendi. Alanda faaliyet gösteren şirketlerin birçoğu da kemerleri sıkarak işe alımları durdurmak veya küçülmeye giderek işten çıkarmalar yapmak durumunda ktopladı.  

Yapılan yeni bir araştırma ise özellikle 2022 yılında kripto piyasasında artış gösteren işten çıkarmalardan en çok etkilenen şehirleri listeledi. San Francisco, listenin ilk sırasına konumleşti. Listede San Franscisco’yu, sırasıyla Dubai ve New York takip etti. Araştırma, şirketlerin 1 Ocak 2022 ve 1 Kasım 2022 zamanleri arasında kamuya açık olarak ettiğı işten çıkarma faaliyetlerini inceledi. Daha zaman en yenira işten çıkarılan çalışanlar, bulundukları şehre göre gruplandırıldı.  

Kripto endardrisinde işten çıkarılan çalışanların neredeyse yarısının San Francisco, Dubai ve New York’ta yaşadığı tespit edildi. Bu şehirlerde yaşayan ve işten çıkarılan çalışanlar, toplam işten çıkarmaların yüzde 49,8’ini oluşturdu.  

San Francisco, toplam işten çıkarmaların yüzde 25,7’sini oluşturuyor

Bununla birlikte 27 şehirden oluşan listede;yalnızca San Francisco’nun, kripto endardrisinde işten çıkarılan çalışanların dörtte birinden fazlasına ev sahipliği ettiğı görüldü. Listede yüzde 25,7’lik bir pay alan şehir, işten çıkarılan 1142 çalışana ev sahipliği yapıyordu.  

Öte yandan; işten çıkarmaların en fazla olduğu 15 şehirden 5’i ABD, 2’si Avrupa, 2’si Asya, 2’si Güney Amerika ve diğer 2’si de Avustralya’da konum alıyordu. Avusturya, İngiltere, Meksika ve Arjantin’in başkentleri, ilk 15 şehir arasında konum topladı. Listenin 5’inci sırasına Viyana, 8’inci sırasına Londra, 11’inci sırasına Meksika ve 12’nci sırasına Buenos Aires konumleşti. Bununla birlikte; listeyi oluşturan 27 şehirde yaşayan ve işten çıkarılan toplam çalışan szamanisının, 3 bin ila 4 bin kişi aralığında olduğu olabilite edildi.