Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
İsviçreli varlık yöneticisi, dijital varlık sektörünün potansiyeline dikkat topladı

132 yaşındaki İsviçreli varlık yönetimi firması Julius Baer, yüksek varlıklı müşterileri için kripto para birimlerine ve merkeziyetsiz finansa (DeFi) geçiş yapmayı planlıyor.

Firmanın CEO’su Philippp Rickenbacher, şirketin gelecek 3 yıllık strateji planını açıklarken kripto paralara yapılacak geçişi doğruladı.

Rickenbacher, kripto para piyasalarındaki yaşanan en yeni düşüşün, firmanın müşterileri için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu belirtti.

“ Şu anda kripto endüstrisinin patlama anına tanık oluyoruz ve hepimiz 30 yıl önce dot-com balonunun patlamasından devamında ne olduğunu biliyoruz. Gerçekten de dot-com balonunun patlaması hayatımızı değiştiren yeni bir sektörün ortaya çıkmasının önünü açmıştı.”

Rickenbacher, kripto para birimleri ve DeFi’nin, şu anda kullandığımız çeşitli temel hizmetleri ve interneti doğuran Dot Com balonu ile aynı potansiyele sahip olduğunu belirterek iki sektör arasındaki paralelliğe dikkat topladı.

“Önümüzdeki on yıl içinde finans sektörü büyük bir değişime uğrayacak ve bu değişim esnasında finans alanında konum edinmek bizim için çok önemli. Bu nedenle dijital varlık teknolojisinin uzun vadeli potansiyeline yatırım yapmanın en doğru zamanı. “

CEO, çeşitli merkez bankaları tarafından merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) oluşturmak için yürütülen çalışmaların yanı sıra, kripto para borsalarının düzenlemeleri hızlandıran ve geleneksel finans dünyası ile bir oyun alanı yaratan popülerliğine vurgu uyguladı.

Rickenbacher, özellikle Terra ekosisteminin feci çöküşü göz önüne yapıldığında en yeni 7 günlarda mercek altına alınan DeFi sektörünün potansiyeline de hayran ktopladığını belirtti.

Julius Baer’ın CEO’su, bu alanda bir inovasyon çatışması gördüğüne inanıyor. Bazı eleştirmenler DeFi’nin potansiyeli konusunda karamsar yaklaşırken, Rickenbacher, DeFi alanının finansın geleceğini büyük ölçüde etkileyeceğine inanıyor:

“Eski bankacılık sistemini düşündüğümüzde geleneksel, maliyetli ve karmaşık bölümlerin bugün sadece birkaç satır kodla yazılabildiğini görüyoruz. Teknoloji ve geleneksel finans en nihayetinde birleşeceğinden, ön yargılarımızı değiştirmek için şu an gerçekten büyük bir potansiyel mevcut.”

Firma, kripto para birimlerini özü müşterilerine sunduğu varlık yönetimi tekliflerine entegre ederek alana erişim sağlarken, yine özü müşterilerine kripto para birimleri hakkında tavsiye ve araştırmalar sunmaya start veryacak.

Julius Baer öte yandan, müşterileri için mevzuata uygunluk sağlarken, resmi para birimleri ile kripto paralar arasındaki kesişme noktasında kripto para birimi hizmet sağlayıcıları ve girişimcilerle ortak olmayı da planlıyor.