Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Jack Dorsey, Bitcoin merkezli Web5’i inşa ediyor

Dorsey’in finansal hizmetler şirketi Block’a ait bir Bitcoin kuruluşu olan TBD, (İngilizce “to be determined (belirlenecek))” girişimi, Bitcoin (BTC) merkezli yeni bir merkeziyetsiz web kurma planlarını duyurdu ve BTC merkezli blockchain ağının internet evriminde önemli bir rol oynayacağının altını çizdi.

“Web5” olarak adlandırılan yeni proje, Kasım 2021’de Twitter CEO’luğu görevinden ayrılan Jack Dorsey tarafından yürütülen en güncel Bitcoin merkezli girişimi temsil ediyor.

Web3, interneti merkeziyetsiz hale getirmek için blockchain teknolojisini ve tokenleştirmeyi birleştirirken, Web5 yalnızca Bitcoin blockchain ağını kullanan kimlik tabanlı bir sistem olarak hayal ediliyor. Twitter kişisisı Namcios, kişisi deneyimini geliştirmek ve merkeziyetsiz kimlik yönetimini sağlamak için birlikte çalışan birkaç yazılım bileşenini tanımlayan bir tweet dizisinde Web5 kavramına açıklık getirdi.

Block, kimlik yönetimine öncelik vererek “Web’i geliştirme” vizyonuna sahiptir. Kaynak: Block

Namcios’a göre Web5, “Bitcoin blockchaini üzerinde çalışan halka açık ve izin gerektirmeyen bir “DID (merkeziyetsiz kimlik çözümü) ağı” olarak tanımladıkları ION’u kullanacak.

Web3 Vakfı ise DID’leri “doğrulanabilir, merkeziyetsiz dijital kimlik” tanımlzamanicıları olarak açıklıyor.

TBD’ye göre Web5, DID’ler ve merkeziyetsiz düğümler aracılığıyla merkeziyetsiz web uygulamaları oluşturulmasına olanak tanıyan bir web platformudur. Dorsey’e göre ise bu internet platformunun konumel para birimi dijital varlıklar olacak ve BTC merkezli bir para ağına sahip olacak.

İlginizi Çekebilir: Jack Dorsey’nin şirketi Block ilk çeyrekte 1,3 milyar birim kâr etti

Dorsey’in yeni bir web modeli oluşturma isteği, Web3’ün asla gerçek merkeziyetsizliğe ulaşamayacağına olan inancından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü Dorsey, Aralık 2021’de Web3’ü ve gelişimini destekleyen risk sermayesi topluluklarını tweet atarak kamuoyu önünde eleştirmişti.