Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Japonya’da dijital dönüşüme yapılan yatırım Metaverse ve NFT’leri de içerecek

2021’den beri Japonya’nın başbakanlığı görevini sürdüren Fumio Kishida, hükümetin NFT’ler ve Metaverse de dahil olmak üzere Web3 hizmetlerini tanıtmak için çaba göstereceğini söyledi.

Kishida, 3 Ekim’de ettiğı meseleşmada hükümetin ülkenin dijital dönüşümüne ettiğı yatırımın, özü yetki alanlarındaki sorunları çözmek için dijital teknolojiyi kullanan konumel kurumlara NFT çıkarmzamanı da içerdiğini söyledi. Ulusal kimlik kartlarının dijitalleştirilmesine de değinen başbakan, kabinenin “metaverse tabanını ve NFT’leri kullanan Web 3.0 hizmetlerinin kullanımını genişletme çabalarını teşvik edeceğini” söyledi.

Başbakan Fumio Kishida, 3 Ekim’de Japonya’nın Ulusal Diyetine hitap ediyor. Kaynak: 日テレNEWS

Kishida, Japonya’nın teknolojik yatırımlarının, ABD ile yürütülen ortak bir çaba kapsamında yarı iletkenlerin geliştirilmesi ve üretilmesine görecek şekilde uzanacağını ve teknoloji sektörüyle ilgili reform düzenlemeleri üzerinde çalışacağını da belirtti. Ekim 2021’de göreve işe koyulyan Kishida, Japonya’daki Bitcoin (BTC) işlemlerinin vergilendirilmesinden yana olduğunu öne süren eski Başbakan Yoshihide Suga’nın ardından başbakanlık koltuğuna oturdu.

Japonya’daki kripto kişisiları, Kishida’nın görev süresi boyunca ülkedeki kripto ATM’lerinin yeniden tanıtımının da dahil olduğu birçok gelişme gördü. Ülkenin kripto savunucusu grupları Japan Crypto-Asset Business Association ve Japan Crypto-Asset Exchange Association, ağustos zamanında bireysel yatırımcılara kripto kazançları için yüzde 20’lik ayrı bir vergi çağrısında bulunmuştu. Şu anda ise birçoğu yüzde 55’e varan en çok bir kripto vergi oranıyla karşı karşıya.