Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
JP Morgan, halka açık blokzincirinde ilk DeFi ticaretini gerçekleştirdi


Çok uluslu bir bankacılık şirketi olan JP Morgan, halka açık bir blokzincirinde ilk merkeziyetsiz finans (DeFi) sınır ötesi işlemlerini başarıyla gerçekleştirdi. 

İşlemler, 2 Kasım’da Singapur Para Otoritesi (MAS) Project Guardian tarafından kolaylaştırıldı. Project Guardian, toptan fonlama piyasalarında potansiyel merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarını keşfetmek” için bir pilot programın parçası olarak kurulmuştur. 

Diğer bir deyişle, pilot program diğer kullanım koşullarının yanı sıra geleneksel finansal kurumların token haline getirilmiş varlıkları ve DeFi protokollerini finansal işlemleri yürütmek için nasıl kullanabileceğini incelemeye yönelik bir başka adımdır. 

Singapur’un en büyük bankası olan DBS Bank, Tokyo merkezli bankacılık şirketi SBI Dijital Varlık Holding’i ve işletme liderliği platformu Oliver Wyman Forum da mevcut pilot programda konum alacak. 

Alım satım işlemi Ethereum’un Katman 2 ağı Polygon’da gerçekleştirildi. Bunun için de AAVE protokolünün akıllı sözleşme kodunun değiştirilmiş bir versiyonu kullanıldı. 

MAS, token haline getirilmiş devlet tahvillerinin alım ve satımlarına ilişkin taklit edilmiş bir alıştırmalarının yanı sıra, token haline getirilmiş Singapur Doları ve Japon Yeni yatırmalarını da içeren “canlı çapraz döviz işlemleriyle” yürütüldüğünü söyledi. 

JP Morgan’ın Onyx birimindeki Blokzincir Lansmanının ve Onyx Dijital Varlık Başkanı Tyrone Lobban, 2 Kasım’da Twitter’da bir gönderi paylaşarak token haline getirilmiş SGD yatırımlarının bir banka tarafından bu yatırımların ilk defa ihraç edildiğini belirtti. 

MAS Baş FinTech Sorumlusu Sopnendu Mohanty, bu pilot programın daha verimli finansal ağlara doğru “büyük bir adım” olduğunu söyledi. Mohanty, gerçekleştirilen en yeni pilot uygulamanın ülkenin dijital varlık stratejisini gelişmesinde yardımcı olduğunu belirtti ve ekledi: 

“Endardri katılımcıları tarafından yönetilen canlı pilot uygulamalar, uygun düzenlemeler uygulandığında dijital varlıklar ve merkeziyetsiz finansın sermaye piyasalarına dönüşme fırsatının olduğunu gösteriyor.” 

DeFi kredi platformu AAVE, yeni pilot proje hakkında meseleştu ve DeFi ticaretinin, geleneksel finansal varlıkları DeFi ile birleştirmeye yönelik büyük bir adımı temsil ettiğinden alım satım endardrisi için “büyük bir dönüm noktası” olduğunun altını çizdi. 

Öte yandan Project Guardian ilk olarak 2022 Mgünis güninda, JP Morgan ve DBS arasında merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) çalışmalarını tamamlamak için yeni bir blokzinciri bankalar arası platformu oluşturmak adına ortaklık kurulmasının ardından start vertılmıştı.