Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
JPMorgan, Bitcoin’in “makul değeri”ni tekrardan 38 bin birim olarak belirledi

JPMorgan, çarşamba günü müşterilerine yzamanimladığı bir notta Bitcoin (BTC) için makul fiyatı 38 bin birim olarak belirledi. (Güncel fiyatından yaklaşık yüzde 28 daha en çok.) Belgenin baş yazarı Nikolaos Panigirtzoglou, yzamanimlanan notta, “Geçen ayki kripto para piyasası ayarlamasi, ocak ve şubat zamanina kıyasla daha çok teslimiyete benziyor ve ve önümüzdeki zamanlarda Bitcoin ve diğer kripto piyasaları için yukarı yönlü hareketler bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bir banka yatırımcısı Bitcoin şubat zamaninda 43 bin birim seviyesinde işlem gördüğü zamanlarda da makul değerin 38 bin birim olduğunu söylemişti.

Notta buna ek olarak kriptonun, hedge fonlarıyla birlikte banka için tercih edilen bir ‘alternatif varlık’ olarak gayrimenkulü geride bıraktığı belirtildi ve şu şekilde devam edildi:

“Terra’nın çöküşünden devamında risk sermayeleri (VC) finansmanının azettiğına dair pek fazla bir kanıt görmüyoruz. Yılın başından beri toplam 25 milyar birimlık VC fonunun neredeyse 4 milyar birimı Terra olaylarından ardından geldi. VC finansmanının devam edeceğini ve 2018/2019’daki gibi uzun bir kışın önleneceğini olabilite ediyoruz.”

Notta buna ek olarak VC finansmanının, bu kripto kışından kaçınmadaki rolünün oldukça büyük olduğunun da altı çizildi.

Aynı gün içinde risk sermayesi devi A16Z, dördüncü kripto para fonunu 4,5 milyar birimla en yenilantığını duyurdu. Çarşamba günü buna ek olarak kripto odaklı Singapur merkezli girişim şirketi NGC Ventures Babel Finans, Huobi Ventures ve Nexo Ventures’in de dahil olduğu yatırımcılardan topladığı 100 milyon birimlık NGC Metaverse Ventures isimli üçüncü blockchain fonunu start verttığını duyurdu.

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, kripto paraya karşı kişisel antipatisini defalarca dile getirmesinin yanı sıra dolandırıcılıkla ilişkilendirmişti, yine de bankanın özüsi bu yılın start verrında Metaverse’deki ilk büyük banka olarak daha işlevsel bir duruş sergiledi. Dimon ise devamındadan uluslararsı ödeme kolaylığı sağladığı için kriptoyu övdü.