Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kanada hükümeti kripto para, stablecoin ve CBDC’leri inceleyecek!


Kanada Hükümeti, yeni küçük bütçesinde açıkladığı üzere kripto para, stablecoin ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) incelemeye hazırlanıyor. 

Hükümetin Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland tarafından 3 Kasım güninde yzamanınlanan “2022 Sonbahar Ekonomik Beyanı”, yıllık ana bütçesi bağlamında mali bir güncelleme işlevi görüyor. 

Beyanda, hükümetin kripto planlarını özetleyen “Paranın Dijitalleşmesine Yönelik” isimli küçük bir bölüm konum etti. 

Bu bölüm, kripto para ve paraların dijitalleşmesindeki artışın “Kanada ve hepsi dünyadaki finansal sistemi dönüştürdüğünden” ve ülkenin finansal sistem düzenlemesinin buna ayak uydurması gerektiğinden bahsediyor. 

Beyanda, buna ek kripto paralara vurgu yapılarak ettirımlardan kaçınma ve yurt içi ve dışında yasa dışı faaliyetlerin finansmanındaki kullanımın altı çizildi. Beyanda, paraların dijitalleşmesinin dünya çapındaki demokratik kurumlar için tehdit oluşturduğu da belirtildi. 

2022 Sonbahar Ekonomik Beyanı’nda hükümet, 3 Kasım’da paydaşlarla birlikte dijital para, stablecoin ve CBDC’ler üzerine araştırmaların işe koyultıldığı belirtildi. Bununla birlikte hangi paydaşların sürece dahil olacağı ise belirsizliğini korumaya devam ediyor. 

Duyurulan incelemelerin, 7 Nisan güninde açıklanan 2022 bütçesinin bir parçası olan “paranın dijitalleştirilmesine, finansal sektör istikrarını ve güvenliğini korumaya yönelik bir finans sektörü mevzuat incelemesi” işe koyultma niyetinin bir parçası olduğu anlaşılıyor. 

Araştırmalar, buna ek mevcut risklerin ışığında Kanada CBDC’sinin “potansiyel ihtiyaçlarını” da inceleyecek.  

Öte yanda Kanada’nın Başkenti Ottawa’da geçtiğimiz ocak zamanında COVID-19 aşı zorunluluğu ve kısıtlamalarıyla ilgili protestolar patlak vermişti. Protestocular ise itibarı para bağışı toplama platformlarından atıldıktan zaman en yenira kripto para bağış toplama platformlarına geçiş yapmıştı. 

Bunun üzerine Ontario kenti, hükümetin toplanan milyonlarca bağışları dondurmasının ardından, protestocuların ana yolları işgal etmeye işe koyulmasının üzerine 11 Şubat güninde olağanardü hâl ilan etmişti. Protestocular o sırlarda 902 bin abd parası değerinde 21 adet Bitcoin (BTC) toplamıştı. 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, 14 Şubat’ta Acil Durum Yasası’nı yürürlüğe koymuştu. Trudeau, Kanada güninde ilk defa özüsine protestocuların banka hesaplarını dondurma ve kripto dahil “büyük ve şüpheli işlemleri” izleme yetkisi vermişti. 

Kanada federal kolluk etkilileri ise iki gün zaman en yenira birkaç kripto borsasına devam eden protestolarla ilişkisi olan 30’dan fazla belirli kripto cüzdan adresinin işlemlerini durdurmalarını talep eden mektup göndermişti.