Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kazakistan kripto borsaların banka hesabı oluşturmasına olanak sağlayacak


Kripto madenciliğini düzenlemeye yönelik hızlı bir ilerleme kaydeden Kazakistan, Astana Uluslararası Finans Merkezi (özel ekonomik bölgesinde kripto borsalar için pilot proje işe koyultacak.

Kazakistan Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Havacılık Sanayii Bakanlığı, perşembe günü kripto borsalar ve konumel bazı bankaların iş birliğini içeren yeni pilot projeyi duyurdu.

İş birliğinin yönergelerini, aralarında Dijital Kalkınma Bakanlığı, Kazakistan Ulusal Bankası, Mali Denetim Kuruluşu, Finansçılar Birliği, Astana Uluslararası Finans Merkezi ve finans ve kripto piyasasından paydaşların bulunduğu çalışma grubu oluşturdu.

2022’nin en yeniuna görecek şekilde devam eden proje, yeni kurulan Astana Finansal Hizmetler Kurumu’ndan (AFSA) lisans alan borsaları içeriyor. Projenin Kazakistan’ın bölgesel bir kripto merkezi olarak gelişimi için yol haritası olması bekleniyor.

AFSA Başkanı Nurhat Kushimov, komitesinin misyonunun güvenilir ve sürdürülebilir şirketlerin faaliyet gösterebileceği bir ortam oluşturmak olduğunu açıkladı:

“AFSA, Kazakistan’da fintech şirketlerinin faaliyetlerini düzenlemekten sorumlu tek kuruluştur. Bir fintech şirketine lisans vermeden önce arka planını derinlemesine ve detaylı bir şekilde inceliyoruz, zaman en yenirasında da sürekli denetim yapıyoruz.”

Dijital Kalkınma Bakanı Bagdat Musin, asıl amacın kripto borsalarından gelir sağlamak olduğunu açıkladı.

“Tam bir ekosistem oluşturmak gerekli, bu nedenle Kazakistan’ın elektrik enerjisi kullanılarak madenciliği yapılan dijital varlıklar, mümkün olduğunca konumel borsalarda işlem görecek ve edilen kâr çoğunlukla ülke içinde kalacak.”