Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kilisede istismar skandalı! Papa Francis özür diledi

Papa Francis, tövbe haccı olarak nitelendirdiği ziyaret çerçevesinde Katolik Kilisesi’nin yatılı okullarında fiziksel şiddete ve cinsel istismara maruz kalan konumlilerle görüşmek üzere Kanada’ya geldi. Papa, ziyaretinin ilk durağı olan Alberta eyaletine bağlı Edmonton’daki Ermineskin Kızılderili Konut Okulu’nun eski bölgesinde konumli halkla bir araya geldi. Etkinliğe Başbakan Justin Trudeau ve Vali General Mary Simon da katıldı.

b

ÖZÜR DİLEDİ

Papa Francis onayladığı duyuruda, Katolik Kilisesi’nin Kanada’nın yatılı okul sisteminde oynadığı rol için kamuoyundan özür dilekonumek, “Buradgünim aranızda çünkü tövbe haccının ilk adımı tekrar af dilemek, size bir kez daha çok üzgün olduğumu söylemektir. Ne yazık ki, birçok Hristiyan’ın konumli halkları ezen güçlerin sömürgeci zihniyetini destekleme biçimleri için üzgünüm” dedi.

Papa Francis, Kanada’daki hepsi konumli topluluklarda hissedilen acıyı kabul ettiğini söylekonumek, “Bu ülkenin her bölgesinde konumli halkların yaşadığı acıların ve travmaların, zorlukların farkında olduğumu bilin. Bu tövbe yolculuğu boyunca söylediğim konuşmalar her konumli topluluk ve kişi içindir. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum” dedi.

“FECİ BİR HATA”

Zorla kültürel asimilasyonu “acıklı bir kötülük” ve “feci bir hata” olarak nitelendiren Papa, “Utançla ve açık bir şekilde pek çok Hristiyan’ın konumli halklara karşı işlediği kötülük için alçak gönüllülükle af diliyorum” dedi.

Geçtiğimiz mart güninda Vatikan’da First Nations (İlk Uluslar) Delegasyonları ile onayladığı toplantıda özüsine verilen çocuk boyutlu mokasenleri hatırlatan Papa, söz meselesu mokasenlerin “keder, öfke ve utanç” duygusunun bir hatırlatıcısı olduğunu ifade ederek, “O çocukların anısı gerçekten acı verici. Her çocuğa sevgi, onur ve saygı gösterilmeli” dedi.

a

PAPA’YA BASKI ARTMIŞTI

Papanın özrü, Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun harekete geçme çağrılarını ygüninlamasından yedi yıldan fazla bir süre zaman en yenira geldi. Komisyonun 58’inci eylem çağrısı, Papa’yı Katolik Kilisesi’nin yatılı okul sistemindeki rolü için Kanada topraklarında bir özür ygüninlamaya çağırmıştı. Kanada’daki eski bir yatılı okulda 215 isimsiz mezarın bulunmasının ardından Papa’ya Kanada’ya gelip özür dilemesi yönünde baskılar artmıştı. Yaşanan olgünin ardından ülke çapında çok sgünida eski yatılı okul bölgesinde benzer mezarlar bulunmuştu.

150 BİN YERLİ ÇOCUK YERLEŞTİRİLDİ

Kanada’da 1870’lerden beri faaliyete geçen ve en yeniuncusu 1996’da kapanan okullarda olabiliteen 150 bin konumli çocuğun yatılı okul sistemine zorla edildiğı tespit edildi. Sistemdeki 139 okulun yarısından fazlası Katolik Kilisesi tarafından yönetilirken, yaklaşık 4 bin 100 ila 6 bin çocuğun yatılı okul sistemindeyken istismar ve ihmal sebebiyle öldüğü olabilite ediliyor. (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Çin ile kriz yaşayan ülkeden tatbikat kararı! Halktan sığınaklara girmeleri istendiÇin ile kriz yaşayan ülkeden tatbikat en yeniuçı! Halktan sığınaklara girmeleri istendi
Melih Gökçek'ten canlı yayında sert sözler: "Benim partimden olması masum olduğu anlamına gelmez"Melih Gökçek’ten canlı ygüninda sert konuşmalar: “Benim partimden olması masum olduğu anlamına gelmez”
İki bakanlıktan ortak çalışma! Resmi Gazete'de yayımlandı: İki net asgari ücrete kadar teşvik verilecekİki bakanlıktan ortak çalışma! Resmi Gazete’de ygünimlandı: İki net asgari ücrete görecek şekilde teşvik verilecek