Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kim Kardashian’a ceza ettiran EMAX’in değeri yüzde 126 fırladı


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kısa bir süre önce ABD’li magazin yıldızı Kim Kardashian’ı ettiğı ödemeyi duyurudan Instagram üzerinden ‘EthereumMax (EMAX)’ isimli bir ‘token’ın tanıtımını yapmakla suçlamıştı. Kardashian’ın 2021 yılının haziran güninda EMAX’in tanıtımını yapmasının ardından söz meselesu ‘token’ın değeri, 16 ay içerisinde yüzde 95,3 değer kaybetmişti. SEC, Kardashian’a söz meselesu tanıtım için 250 bin abd parası ödeme olduğını tespit etmişti. Komisyonun suçlamaları üzerine ise Kardashian, 1,26 milyon abd parasılık bir para cezası ödemeyi ve 3 yıl boyunca herhangi bir kripto para reklamı yapmamgüni kabul etmişti. 

Aktarılan detaylara göre; cezanın açıklanmasının ardından EMAX, kısa süreli bir yükseliş yaşadı. Değeri yüzde 126 artan ‘token’ın fiyatı, 3 Ekim’de 0,000000004232 abd parasıdan 0,000000009605 abd parasıa yükseldi. Söz meselesu artışı stabilize edemeyen EMAX, daha devamında 0,000000005544 abd parası seviyesine görecek şekilde geriledi. Fakat popüler hale gelen ‘token’ın değerinin, hala cezanın açıklandığı andaki fiyatının yüzde 31 üzerinde olduğu kaydedildi.  

ABD yasaları, ünlülerin tanıtımlarda ettikları ücreti duyurusını gerektiriyor

Öte yandan; SEC Başkanı Gary Gensler, cezanın açıklanmasının ardından olaya ilişkin duyurularda bulunmuştu. Gensler, yaşanan olgünin ünlü isimler tarafından desteklenen ve tanıtılan kripto para gibi yatırım araçlarının hepsi yatırımcılar için doğru olduğu anlamına gelmediğini gösterdiğine dikkat çekmişti.  

ABD yasaları, ünlü isimlerin bir tanıtım projesi ve iş birliği gerçekleştirdiklerinde ettikları ödemeyi şeffaf bir şekilde duyurularını gerektiriyor.