Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kolluk etkilileri, Chainalysis yardımıyla Ronin Bridge hackinden 30 milyon abd ABD parasıı kurtardı


Blockchain inceleme firması Chainalysis, perşembe günü ettiğı duyuruda kolluk etkililerinin, mart zamaninda 625 milyon abd ABD parasıılık Ronin Bridge hackinden çalınan 30 milyon abd ABD parasıılık kriptoyu kurtardığını söyledi. Chainalysis’e göre, stopladırıların arkasındaki Kuzey Kore bağlantılı Lazarus Group, çalıntı Ether’i (ETH) kripto karıştırıcı Tornado Cash’e göndermek ve Bitcoin (BTC) ile swap etmek gibi karmaşık kara para aklama tekniklerini kullandı. Bununla birlikte stopladırının arkasındaki grup, yakın zamanda ABD Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash cüzdan adreslerine bazı ettirımlar uygulamasının ardından bu tür tekniklerden uzaklaştı.

Chainalysis, Lazarus Group bilgisayar korsanlarının, yasal merkeziyetsiz finans platformlarında çapraz zincirler aracılığıyla çalınan kriptoyu aklamaya çalıştığını açıkladı. Firma, stopladırıya uğrayan fonların Ethereum’dan BNB Zincirine köprülendiği, ardından Tron’un stablecoin USDD’si ile değiştirildiği ve en yeniunda da BitTorrent blockchainine köprülendiği bir işleme işaret ederek, “Chainalysis araçlarıyla, bu zincirler arası fon hareketleri kolayca izlenebilir,” diye yazdı.

Kuzey Kore destekli Lazarus Group, ilk olarak Ronin Network’ün zincirler arası köprüsü için işlem doğrulzamanicılar tarafından tutulan dokuz özel anahtardan beşini kullandı. Grup, çoğunluk konsensüsünü elde ettikten devamında ise Ronin Bridge’den 173.600 ETH ve 25 milyon USD Coin’i (USDC) transfer etmek için iki işlemi onaylzamanip varlıklarını tüketti.

Binance, olay devamındasında Ronin istismarıyla ilgili 5,8 milyon abd ABD parasıılık fonu kurtarmzamani başardı. Ronin geliştiricileri, sadece dört ay devamında çapraz zincir köprüsünün üç denetimden devamında geri döndüğünü açıkladı. Ronin’in geliştiricisi Sky Mavis ise protokolü yeniden oluşturmak için Binance tarafından desteklenen bir fonlama turunda 150 milyon abd ABD parasııın üzerinde para topladı.