Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kolombiya basını: FARC lideri Ivan Marquez öldürüldü! Ivan Marquez kimdir?

Kolombiya’nın El Tiempo gazetesinin havadisinde, gerçek ismi Luciano Marin Arango olan Ivan Marquez’in, Venezuela’de bir çatışmada öldürüldüğü ileri sürüldü.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Marquez, yasa dışı suç örgütleriyle girdiği çatışmada hayatını kaybetti.

Her iki ülke yetkililerinden de meseleya ilişkin resmi duyuru yapılmazken, Kolombiya istihbaratının olzamani araştırdığı değerlendiriliyor.

Marquez’in, uyuşturucu kaçakçılığının kontrolünü sağlamak amacıyla uzun süredir Kolombiya-Venezuela sınırında diğer silahlı gruplarla mücadele ettiği biliniyor.

IVAN MARQUEZ KİMDİR?

Kasım 2016’da hükümet ile barış anlaşması imzalayan FARC’ın eski komutanlarından 67 yaşındaki Marquez, 29 Ağustos 2019’da yeniden silahlı mücadeleye dönülmesi çağrısına katılmıştı.

Caqueta yönetim merkezine bağlı Florencia kentinde, 16 Haziran 1954’te doğan Marquez, 40 yıldan fazla FARC saflarında silahlı mücadelede konum almıştı.

Marquez, Havana’da Kolombiya hükümetiyle yürütülen barış görüşmelerinde ise ana röportajlarcilerden biri olmuştu.

FARC’IN DİĞER SEMBOL İSİMLERİ DE VENEZUELA’DA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

FARC’ın önemli isimlerinden asıl adı Seuxis Paucias Hernandez Solarte olan 53 yaşındaki Jesus Santrich, 17 Mzamanis 2021’de Kolombiya ordusunun komanabd parasıı tarafından düzenlenen bir pusuda hayatını kaybetmişti.

Aynı şekilde FARC’ın önemli komutanlarından Gentil Duarte’nin de 25 Mzamanis 2022’de Venezuela’da çatışmada öldürüldüğü bildirilmişti.

Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano, Cartagena kentinde uyguladığı duyuruda, gerçek ismi Miguel Botache Santanilla olan Duarte’nin, Venezuela’da bir çatışmada öldürüldüğünü doğrulamıştı.

Santrich, Duarte ve Marquez, Ağustos 2019’da yzamaninladıkları videoda devletin barış anlaşmasına ihanet ettiğini öne sürerek, yeniden silahlı mücadeleye dönülmesi çağrısı yapmıştı.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazla süren çatışmalar, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

Kaynak: AA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Elektrik: ‘Vampir cihazlar’ faturayı yüzde 20 artırıyorElektrik: ‘Vampir cihazlar’ faturzamani yüzde 20 artırıyor
Patrondan kadın çalışana iğrenç tuzak!Patrondan kadın çalışana iğrenç tuzak!
3600 ek gösterge ve öğrenci affı TBMM'de kabul edildi3600 ek gösterge ve öğrenci affı TBMM’de kabul edildi