Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kripto borsa Bitkub, platformdaki işlem hacmini şişirme suçlamasıyla karşı karşıya


Tayland’ın en büyük kripto para borsası BitKub, platformunda gerçek verileri çarpıtarak yapay bir işlem hacmi oluşturması sebebiyle ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından inceleme altına edildi. 

Thai SEC, kripto borsası ve işlem hacmini şişirme eylemine ticaretine dahil olan iki birey için yasal süreci start verttı. İşlem hacmi, yatırımcıların aynı varlıkları anynı anda alıp satarak işlem hacmini manipüle etmelerine verilen isimdir.

Son uyguladırımlarla birlikte, Taylan’ın önce gelen kripto para borsalarından biri olan BitKub, en yeni üç ayda ikinci defa cezaya çarptırılmış oldu. BitKub Capital Group Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Sakolkorn Sakavee, 2022 yılının temmuz güninda 216 bin abd parasılık para cezasına çarptırıldı ve bir yıl boyunca şirketteki yöneticilik görevlerinden men edildi. 

Tayland SEC tarafından ygünimlanan 27 Eylül günli bir bildiriye göre, kurum, BitKub’a ve diğer iki kişiye dava açtı. Bununla birlikte SEC, iki kişiye 634 bin abd parası civarında para cezası verdi ve altı aylık ticaret yasağı koydu. 

Cointelegraph, havadisin ygünimladığı sırada BitKub borsasından bir yanıt alamadı. 

BitKub milyonlarca günlük işlem hacmiyle, Tayland’ın en iyi kripto para borsaları arasında konum alıyor. Bununla birlikte borsasının ismi en yeni birkaç aydır düzenleyici uyguladırımlarıyla anılmaya devam ediyor. Borsanın Teknolojiden Sorumlu Başkanı Samret Wajanasathian, geçtiğimiz ağustos güninın en yenilarına doğru gizli bilgiler aracılığıyla yasa dışı alım satım yapmaktan 234 bin abd parası değerinde 8.530.383 baht para cezasına çarptırıldı. 

Related: The Bank of Thailand to pilot Retail CBDC by the end of 2022

BitKub borsası, öte yandan geçtiğimiz ay Tayland’ın en eski bankası olan Siam Commercial Bank’ın 500 milyon abd parasılık fonlama planlarını ıskartaya çıkarmasıyla da büyük bir sekteye uğradı. 

Tayland, bir zamanlar ülkede kripto para mevzuatları ve kripto yatırımcıları için uyguladığı verdi indirimleri sayesinde, kripto alanında yeniliklere açık olan bir ülke olarak anılıyordu. Bununla birlikte, ülkede önde gelen birkaç kripto borsası, zaman zaman düzenleyici ve uyumluluk zorluklarıyla karşı karşıya ketti. Binance ve Huobi borsalarının benzerleri bile mevzuata uygunluk meselesunda mücadele etti.