Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kripto borsası Gate.io’nun Twitter hesabı ele geçirildi!

Bilgisayar korsanları kripto para borsası Gate.io’nun Twitter hesabını ele geçirdi. 1 milyondan fazla kişisi ise hala devam etmekte olan Tethter (USDT) dolandırıcılığından fonlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya…

Sosyal medya platformu Twitter, kripto topluluğuna ulaşmak için en etkili araçlardan biri. Sonuç olarak, dolandırıcılığı teşvik etmek için doğrulanmış hesapların Twitter platformlarını hack’leme trendi giderek artıyor. 

Bilinmeyen siber settirganlar, Gate.io’nun Twitter hesabını ele geçirerek sitenin ismini Gate.io’dan borsgüni taklit eden sahte bir web sitesi olarak Gate.com’a (https://xn--gte-ipa.com/) çevirdi.  

Bilgisayar korsanları web sitesini aktif olarak 500 bin USDT ödül teşviki ile kişisilardan ödülleri alabilmeleri için MetaMask gibi cüzdanlarını platforma bağlamalarını istedi. Kullanıcı cüzdanını yalnızca bir defa sahte web sitesine bağladığında, hackerlar kişisiların mevcut fonlarına erişerek hepsini kapsayan varlıklarını çalabilecek. 

Blokzincir araştırmacısı Peckshield da kimlik avı için oluşturulan web sitesini devam etmekte olan siber settirıyı doğruladı ve kişisiları özel anahtarları kaybetme riski meselesunda aciliyet bildirdi. 

Bunun üzerine Cointelegraph, yetkilileri devam eden settirı hakkında uyarmak için iletişime geçti ve Gate.io’dan ilgili iyileştirme hakkında bilgi etti. Kripto dolandırıcılıkların had safhaya belirlendiğı bir dönemde, yatırımcılara, tekliflerin doğruluğunu sağlamak için ticaret platformlarının web sitesi URL’lerini çapraz kontrol etmeleri önerilir. 

İlginizi çekebilir: Mango Markets, hacker ile 47 milyon abd abd dolarıılık anlaşma yapacak 

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) en yeni zamanlarda kripto ATM’lerinin kurbanlardan para almak için dolandırıcılar arasında popülerlik ulaştığı meselesunda uyarmıştı. 

FBI’a göre, hackerlar kolluk etkilileri tarafından izlenmekten kaçınmak adına banka havaleleri, ön ödemeli kartlar ve kripto ATM’leri gibi araçlara başvuruyor. 

FBI, meseleya ilişkin şu konuşmalarda bulunmuştu: 

“Çoğu kurban denizaşırı hesaplara havale yapmaya ya da büyük miktarlarda ön ödemeli kart satın almaya yönlendirildiklerini bildiriyor. Ayrıca, kripto para ve kripto ATM’lerini ödeme yöntemlerinde kullanmak popüler bir hal almaya start verdı. Bu planlarla ilgili bireysel zararlar on binlerce ila milyonlarca abd abd dolarıı arasında değişiyor.” 

Bununla birlikte mağdur kişi, ödemeyi kabul ederken dolandırıcılar kurbanlardan orijinal tutar üzerinden vergi ödemelerini istiyor ve yatırımcıların ekstra fon kaybetmelerine sebebiyet vermiş oluyor.