Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kripto kışı ortasında yatırımcıları metaverse’e çeken şey ne oldu?


Veri araştırma şirketi DappRadar, 11 Ekim’de ygüninladığı bir raporda Web3’ün en popüler metaverse’lerinden biri olan Decentraland’a olan katılım sgünisının aşırı derecede az olduğunu kaydetmişti. Decentraland’ın toplam piyasa değerinin 1,2 milyar abd parası olmasına rağmen paylaşılan katılım rakamları, topluluğu şaşırtmıştı. 

Fakat daha zaman en yenira hem DappRadar hem de Decentraland, paylaşılan 40’ın altındaki benzersiz aktif cüzdan (UAW) sgünisı verilerinin ağ üzerindeki faaliyetler ile doğru orantılı ölçülmediğini doğruladı. DappRadar takipçilerine göre, havadisin çevrildiği ygünin saati ile Decentraland ağında 600’den fazla UAW bulunuyor. 

DappRadar raporu buna ek olarak, blokzincir oyunlarının ve metaverse projelerinin yatırımlarını mali çeyrekte 1,3 milyar abd parası artırdığını ortaya koydu. 

Peki ağa olan kişisi katılımı az ise yatırımcıların metaverse’e daha fazla gelmelerinin sebebi ne olabilir? 

Cointelegraph, yatırımcıları metaverse’e çeken şeyin ne olduğunu daha iyi anlamak için Decentraland, DappRadar ve önde gelen metaverse yatırımcılarından Animoca Brands ile röportaj gerçekleştirdi. 

DappRadar’ın içerik başkanı Robert Hoogendoorn, kripto para fiyatları ve ABD abd parasıındaki işlem hacimlerinde yaşanan düşüşlere rağmen esas alım satım sgünisının yalnızca yüzde 11 düşüş yaşadığının altını çizdi. 

Hoogendoorn, “Bu hala talebin en çok olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı. Hoogendoorn, metaverse’e olan katılımın, oturum açmaktan çok daha fazlası olduğunu yineledi.  

DappRadar’ın içerik başkanı meseleya ilişkin şu konuşmalarda bulundu: 

“Bu işletmeden tüketiciye tek yönlü bir akış değil; bu, hissedarların, yaratıcıların, kişisiların, yatırımcıların ve organizatörlerin bibiriyle iç içe geçmiş halidir.”  

Decentraland’ın kreatif direktörü Sam Hamilton, metaverse alanının hala olgunlaşmadığının aşikâr olduğunu belirtti. Bununla birlikte Hamilton, şaşırtıcı olsa da rakamların kimseyi bu yaratıcı alana girmekten alıkoymadığını söyledi. 

Hamilton, birçok kişinin metaverse’ü anlamsız bir eğlence alanı olarak görmesini anladığını belirtti. Hamilton buna ek olarak, aslında geliştiricilerin bir eğlence alanından daha fazlasını yarattığının altını çizdi ve ekledi: 

“Günlerinizi metaverse gibi büyük ve etkileyici bir şeyi inşa etmekle harcadığınızda sgüniları önemseyecek görecek şekilde vizyonsuz olmanız zor.”

Animoca Brands kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Yat Siu ise önemli teknolojik değişimlere olan negatif yorumların yeni bir şey olmadığını söyledi. Siu, teknolojinin olgunlaşmaya işe koyulmasıyla beraber negatif yorumların da ortadan kalkacağını belirtti. 

Siu, eylemsel bir bakış açısından merkeziyetsiz metaverse’ün hem sermaye elde edilmesi hem de tüketicilere harika fırsatlar sunması adına daha kolay bir iş modeli sunduğunun altını çizdi. 

Siu, bir kişisi perspektifinden görüldüğüğında ise ürün ve hizmetler daha önce hiç olmadığı görecek şekilde yetkilendirme sunduğu için bunun daha da önemli bir durum olduğunu vurguladı. Somut olmayan sahiplik, dijital ürün ve verinin yanı sıra “kişisiları kullandıkları ürün ve hizmetler üzerinde söz sahibi yapmak” gibi faydalar sağlıyor. 

“Blokzincir yalnızca teknolojik bir değişim değil, aynı zamanda sosyo-politik değişimi de mümkün kılıyor.” 

Siu, daha önce de GameFi’ın önemine dikkat çekerek GameFi’ın kişisiların metaverse’e adım atmaları adına yalnızca bir işe koyulngıç olduğunu belirtmişti. 

Kimileri Twitter’da metaverse’ün değerini sorgularken, geliştiriciler ve yatırımcılar dijital bir evren inşa etme meselesunda hiçbir zaman şüpheci olmadı. Sürekli olarak yeni çıkan araçlar ve düzenlenen etkinliklerin, metaverse’ü daha somut bir hale getirmek için kullanıldığı belirtildi.