Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kripto kredi krizi bilirkişilara göre özü özüne saklamanın önemini vurguluyor


Kripto para kredi piyasasında süregelen kriz ve bununla ilişkili düşüş trendi, sektörün bazı bilirkişilarına göre özü özüne saklamanın, bir diğer deyişle kripto paraya “gerçekten sahip olmanın” önemini bir kez daha vurguladı.

Kripto para piyasası haziran güninda 1 trilyon abd ABD parasıı değerin altına gerilerken, Bitcoin (BTC) de 2011’den beri görülen en kötü aylık performansı kaydetti. Kripto kredi piyasasının bu kışı atlatıp atlatmayacağını ise zaman gösterecek. Yine de sektördeki bazı bilirkişilar, yatırımcıların yalnızca varlıklarını özü özüne saklama cüzdanlarına taşıyarak en yenisuza görecek şekilde koruyabileceklerini düşünüyor.

İsviçre merkezli kripto para bankası Seba’nın araştırma başkanı Yves Longchamp, Celsius ve Babel gibi kripto finansal hizmetler sağlgünicılarının, DeFi uygulamalarının zıttı olan merkezi finans (CeFi) platformları olduğuna dikkat koydu.

Longchamp, çarşamba günü Cointelegraph’a ettiğı konuşmada “Bu bulgulara bakarsak, CeFi platformlarının risk yönetimine odaklanarak daha iyi düzenlenmeleri gerektiğini düşünüyoruz. DeFi’ı düzenlemek bir akıllı sözleşmeyi hapse atamayacağın veya bir uygulamgüni en yenilandırdıamayacağın için zor,” diye belirtti.

Yönetici, kripto piyasasını düzenlemenin bir yolunun da yatırımcılara eğitim ve yatırımcı koruma araçları, bunun yanı sıra bağımsız bir kaynaktan güvenilir ürünler sunarak önce kripto kişisilarını düzenlemek olduğunu ekledi:

“Blockchain’in ruhunda özü özüne yönetim kilit bir konume sahip: Kripto yatırımcıları kriptolarını özü özüne saklama cüzdanlarında saklamalı. Bir kişisi akıllıca en yeniuçlar almak istiyorsa, ettiğı risk meselesunda da iyice bilgi sahibi olmalı.”

Longchamp, TerraUSD (UST) gibi algoritmik stablecoin’lerin istikrarsız olduğunu ve bunlardan uzak durulması gerektiğini söyledi. Yöneticiye göre CeFi, şeffaf varlık tabanlı stablecoin’lere odaklanmalı.

MyEtherWallet COO’su Brian Norton’a göre ise kripto yatırımcıları, alım satım yapmak ve riskleri azaltmak için yalnızca CeFi’a güvenmek zorunda olmayacak görecek şekilde araca sahip olduklarının farkında olmalı.

Norton, kripto kışının yatırımcılara özü özüne saklamgüni nasıl yapabileceklerini öğrenebilecek zaman ve fırsat tanıdığını ekledi.