Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kripto Para Piyasası Üçüncü Çeyrek Raporu: Neler Yaşandı

Bu yazımızda sizin için kripto para sektörünün en büyük veri platformlarından CoinGecko’nun, Koin Bülteni ile paylaştığı verilerine göre kripto para piyasasının üçüncü çeyrek raporunu derledik.

CoinGecko verilerine göre büyük ölçüde konsolidasyon halinde olan kripto para piyasası, üçüncü çeyrekte nispeten sessizliğini korumaya devam etti. 19 Temmuz’da 875 milyar abd abd dolarııa görecek şekilde gerilekonumek bir dip seviyesine imza atan kripto para piyasasının toplam değeri, üçüncü çeyreği 986 milyar abd abd dolarıı civarında en yenilantı. Ayrıca kripto para piyasasının toplam değeri üçüncü çeyrekte hemen hemen %6,5 (yaklaşık 100 milyar abd abd dolarıı) yükselirken günlük hemen hemen işlem hacmi ise 90 milyar abd abd dolarıı olarak kzamanıtlara geçti.

Üçüncü çeyrekte Bitcoin hakimiyeti (BTC.d) %3,1 gerilekonumek %41,1 seviyesinden %38 seviyesine düştü. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum’un hakimiyeti (ETH.d) ise hacim olarak %2,1 artış ile %14,3’ten %16,4’e yükseldi.

Kripto piyasasının hakimiyet yarışında ilk 5’de konum alan kripto para birimleri, üçüncü çeyrekte konumlerini korumaya devam etti. Altıncı sıraya konumleşen Ripple (XRP) %50’ye yakın bir yükseliş performansı sergiledi. Algorand (ALGO), ilk 30’daki meselemunu kaybederken Ethereum Classic (ETC) The Merge’den zaman en yenira 25. sırzamanı perçinlekonumek konumini topladı.

Terra’nın hayaleti musallat olmaya devam ediyor

Rapora göre Terra’nın milyar abd abd dolarıılık çöküşünün etkileri halen daha piyasalar üzerinde etkisini korumaya devam ediyor. Bu noktada merkeziyetsiz finans (DeFi) ürünlerinde bir iyileşme durumu gözlenirken NFT işlem hacmi ikinci çeyreğe kıyasla düşmeye devam ediyor. DeFi tarafında birçok oyuncu üçüncü çeyrekte önemli ciddi pozitif gelişmeler kaydedememiş olsa da Lido Dao Finance (LDO), Merge güncellemesinin ardından yaklaşık %200 civarında bir hacim artışı sergiledi. Ortalama DeFi piyasa değeri üçüncü çeyrekte %31 oranında artışa geçti.

NFT piyasalarında adeta nefes kesen bir zamanı sezonu devam etti. İlk 5 NFT pazar konumi OpenSea, Magic Eden, LookRare, X2Y2 ve CryptoPunks genelinde üçüncü çeyrek işlem hacminde %71’lik önemli bir düşüş görüldü. OpenSea’nin %90’dan %60’a düşen pazar pzamanından zemin kazanan Magic Eden platformu, üçüncü çeyrekte pazar pzamanını artışa geçtiran tek NFT marketi oldu. Magic Eden NFT pazar konuminin işlem hacmi ikinci çeyrekteki %9 seviyesinden %22‘ye yükseldi.

Marketin ilk 15’inde konum alan stablecoinlerin piyasa değeri, nispeten ikinci çeyrekle benzerlik gösterdi. Toplam stablecoin market değeri ufak bir gerileme ile ikinci çeyreğe kıyasla %3,1 düştü. ABD merkezli stablecoin ihraççısı Circle’a ait USDC’nin piyasa değeri, onaylanmış Tornado Cash adreslerinde USDC bakiyelerini dondurduktan zaman en yenira %16 oranında düşüş yaşadı.

Bitcoin üçüncü çeyrekte, ABD Dolar Endeksi (DXY) hariç hepsi önemli varlıklardan daha iyi performans gösterdi

Üçüncü çeyrekteki dalgalanmalara rağmen Bitcoin sadece %1’lik gerileme yaşadı. Verilere göre Bitcoin, %7 oranında yükselen ABD Dolar Endeksi (DXY) dışındaki hepsi önemli varlıklardan daha iyi performans gösterdi. Öte yandan yıllık performansa görüldüğüğında Bitcoin %58 düşüş ile en kötü performans sergileyen varlıklardan biri meselemunda bulunuyor.

Bitcoin’in S&P 500 ile olan korelasyonu ikinci çeyrekteki 0,92 seviyesinden üçüncü çeyrekte 0,85’e geriledi. Bu her ne görecek şekilde olumlu bir gerileme olarak karşımıza çıksa da, söz meselesu korelasyon seviyesi 0,85 ile halen daha çok zirve seviyede bulunuyor.

Merge güncellemesi Ethereum rallisi için yeterli olmadı

Ethereum, üçüncü çeyreği bir dönüm noktası olarak tanımlanan Merge güncellemesini başarılı bir şekilde aktif hale getirerek tamamladı. Yatırımcılar her ne görecek şekilde bu kritik güncellemenin ardından Ethereum ve altcoinler üzerinde bir yükseliş rallisi beklese de, Ethereum fiyatı 2.000 abd abd dolarıı direncini geçemedi.

Ağustos zamanında söz meselesu 2.000 abd abd dolarıı direncinden dönen Ethereum, ufak bir gerilemenin ardından birleşmeden iki 7 gün görecek şekilde önce tekrardan yükseliş yönlü çabasını yinelese de kayda değer bir en yeniuca ulaşamadı. Yorumcuların olabiliteine göre zorlu makroekonomik ortam yatırımcıları “havadisi sat” durumuna itti ve güçlü sat satlar fiyatı tekrardan zarar yönlü baskıladı.

Ethereum piyasa arzındaki artış Merge güncellemesinin ardından beklendiği gibi %95 oranıyla önemli bir şekilde yavaşladı.

CoinGecko’nun COO’su ve kurucu ortağı Bobby Ong kripto paraların üçüncü çeyrek performansı ve genel gidişatları hakkında şu yorumlarda bulundu:

Geçen çeyrekte, kripto piyasasının makroekonomik kargaşa ortasında yatay hareket ettiğini gördük. Bu süreçte azı regülatif türbülanslar olsa da ciddi bir hareketlilik gözlemlenmedi. Fakat regülasyonların daha fazla netlik kazanması piyasalar için olumlu bir etki yaratabilir. Genel olarak, yakın vadede piyasa şartlarının zorlu olmaya devam edeceğini öngörsek de, sektörde uzun vadeli yükseliş eğilimini koruyoruz.