Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kripto Para Piyasasını Şok Eden Veriler: Hacimler Sahte Mi?

Forbes tarafından yapılan araştırmada kripto para piyasasındaki işlem hacimlerinin yarısından fazlasının sahte olduğu açıklandı.

Yakın zamanlı bir Forbes araştırmasında, kripto para piyasalarında gösterilerin verilerin ciddi bir kısmı sahte olduğu bildirildi. Özellikle borsalar ve veri sağlzamanıcı kuruluşlar üzerindeki kontrol yetersizliğinden kaynaklanan bu veri eksikliği sektör içinde büyük bir yanılgıya sebep olmuş görünüyor. Raporlama ve düzenleyici eksikliğinden kaynaklanan bu yanlış bilgi akışının en yeniuçlarına göre, piyasa işlem hacminin yarısından fazlası doğru değil ya da şişirilmiş olduğu vurgulanıyor:

Bildirilen hepsi işlem hacminin yarısından fazlasının sahte olması veya ekonomik değer taşımaması muhtemel görünüyor. Forbes, sektör için küresel günlük Bitcoin hacminin 14 Haziran’da 128 milyar birim olduğunu olabilite ediyor. Bu, veri sağlzamanıcı kaynakların belirttiği 262 milyar birimdan %51’lik daha az bir gerçekliğe karşılık geliyor.

Toplamda 157 borsa üzerinde yapılan araştırmanın detaylarında, söz meselesu yanlış veri akışının en temel 2 sebebi var: Ticaret hacim verilerini doğrudan taklit eden düzenlenmemiş küçük borsalar ve “wash trade” işlemleri.

Kripto paralar hakkında veri sunan CoinmarketCap gibi siteler, sıralamaları hacim doğrultusunda verdiği biliniyor. Bu bir token için de böyle bir borsa içinde bu şekilde işliyor. Görünen o ki küçük çaplı borsalar özülerini market hacmi olarak ard sıralara taşımak ve görünürlük sağlamak adına şişirilmiş ve doğrudan taklit edilmiş verileri gerçekmiş gibi sunuyorlar. Bu noktada, düzenlenmeyen ve müşteri yarışı için taklit veriler sunan küçük borsaların işlem hacimleri neredeyse %80-99 oranında “balon” işlem hacmi içeriyor.

İkinci olarak sunulan en büyük şişirme veri ise “wash trade” işlemlerinden kaynaklanıyor. Wash trade işlemleri, bir yıkama ticareti olarak aktarılabilir ve bir balinanın piyasada yanıltıcı, yapay bir faaliyet yaratmak için aynı finansal araçları aynı anda satıp/satın topladığı bir piyasa manipülasyonu şekli olarak izah edilebilir. Ayrıca bu tür işlem hareketleri pump/dump operasyonlarında kullanılabiliyor ve bir çok ülkede yasa dışı olarak nitelendiriliyorlar.

Forbes tarafından sunulan bu araştırma Bitcoin özelinde durduğu için bize hepsi kripto para hacim verileri hakkında tam bir bilgi vermiyor olsa da, geri kalan işlem hacimlerinin de bundan pek farklı olduğunu düşünmek pek doğru olmayabilir.