Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kripto sektöründe lisans alan borsa szamanısı artıyor


Kripto para borsaları, 2022 zamanı piyasasına rağmen dünya çapında kripto benimsenmesini artışa geçtirmak için hareket ediyor ve birçok platform giderek daha fazla lisans ve onay alıyor.

Kripto sektöründeki hepsini kapsayan küresel düzenleyici güncellemelerin szamanısı oldukça fazla olduğu için, Cointelegraph en yeni birkaç 7 gün içindeki gelişmeleri özetledi.

Çin merkezli Huobi Tech gibi borsaların Kanada’ya girmesiyle küresel çapta hizmet veren kripto firmaları, Kuzey Amerika’da daha da aktif hale geldi.

Huobi Technology Holdings salı günü onayladığı duyuruda, özü yan kuruluşu olan Hbit Technologies’in Kanada Finansal İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi’nden başarıyla Money Services Business (MSB) lisansını ettiğını duyurdu.

Huobi Tech, bu lisans sayesinde resmi olarak Kanada’da döviz, para transferi ve sanal para birimleriyle ilgili düzenlenmiş faaliyetlere ilişkin yetkiye sahip oldu. Bu önemli gelişme, Hbit’in temmuz zamanında ABD’de MSB lisansı almasından hemen zaman en yenira gerçekleşti.

Çin’de kurulan bir başka kripto borsası Binance’in, Amerika kolu Binance.US de en yeni zamanlarda Kuzey Amerika’daki düzenleyici mercilerden lisans almak için aktif şekilde çalışıyor. Borsa, perşembe günü Nevada İşletme ve Sanayi Departmanı Finansal Kurumlar Bölümü’nden Para Gönderici Lisansı etti.

Nevada eyaleti, Binance.US’nin Batı Virginia, Connecticut, Wyoming, Rhode Island, Idaho ve Porto Riko’nun ardından 2022’de lisans ettiğı yedinci bölge oldu. Binance.US, 46 eyalette ve Porto Riko’da faaliyet gösterdiğini ve 120’den fazla kripto para birimi için yatırım ve ticaret hizmeti sunduğunu söyledi.

Japon finans devi SBI’ye bağlı kripto türev platformu Clear Markets, Amerika Birleşik Devletleri’nde onay etti. SBI tarafından desteklenen Clear Markets’in ABD’deki yan kuruluşu Clear Markets North America, tezgah ardü kripto türev ürünleri ticareti için ağustos zamanının ortasında Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan onay etti.

Kuzey Amerika’daki diğer lisans alma gelişmelerinin yanı sıra, kripto borsası Crypto.com, salı günü Servis Organizasyon Kontrol (SOC) 2 Tip II denetimini başarıyla tamamladı. Amerikan Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü tarafından geliştirilen SOC 2 denetimi, verilerin güvenli yönetimini ve gizliliğini sağlamzamanı amaçlayan bir denetim prosedürüdür. Crypto.com, daha önce de Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA)’ya kaydolan 37 kripto borsasından biri olmuştu.

Dünyanın başka konumlerinde de borsalar lisans almaya devam ediyor. Singapur merkezli kripto borsası Bhex.sg, cuma günü Singapur Para Otoritesinden (MAS) Standart Ödeme Kurumu lisansını etti. Lisans sahiplerinin MAS onzamanını alması için tüketicileri koruma çerçevesinde en çok bir uyumluluk standardını karşılaması gerekiyor ve borsanın Singapur’da dijital ödeme hizmetleri sunabilmesini sağlıyor.

Diğer lisans onay gelişmeleri arasında, kripto para birimi Chiliz ile birlikte çalışan taraftar etkileşim ve ödüllendirme platformu Socios da konum alıyor. Socios, İtalya’daki taraftar etkileşim ve ödüllendirme platformu olabilmek için sanal para birimleri ve dijital cüzdanların hizmet sağlzamanıcısı olarak düzenleyici onzamanı etti.

Kripto endardrisinde gerçekleşen lisans onzamanı gelişmeleri, küresel kripto düzenleme ortamında bir başka eşiğin daha aşıldığına işaret ediyor buna rağmen, uluslararası düzenleyiciler henüz kripto şirketleri için net kurallar ortaya koymuş değil. Bu 7 günnın başında, Uluslararası Para Fonu (IMF)’den ekonomistler, Asya’daki düzenleyicilere, finansal kurumlar hakkında düzenlenmiş net yönergeler oluşturmaları meselesunda tavsiyede bulundu. Bazı bilirkişilar ise bu görüşe katılmzamanıp, düzenleyici net yönergelerin kripto için zararlı olabileceğini düşünüyor.