Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kriptoda kettiraç azaltma en yenia erince güzel günler göreceğiz – JPMorgan


JPMorgan çalışanine göre, kripto para piyasasındaki kettiraç azaltmaların bitmesinin ardından zamanı piyasası en yenilanabilir.

Çarşamba günü bir rapor paylaşan JPMorgan stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou, mzamanıs ve haziran aylarındaki risk sermayesi fonlama hızındaki sağlıklı sürece vurgu yaparak piyasada iyimserliğe işaret etti. Temel göstergelerin yukarı yönü desteklendiğini söyledi:

Net kettiraç indikatörümüz, kettiraçlı işlemlerdeki azalmanın doygunluğa ulaştığını gösteriyor.

Varlıkların istemli, alelacele ve tasfiye yoluyla satıldığı büyük kripto şirketlerinin borçlarını azaltması, büyük ölçüde Terra ekosisteminin çöktüğü ve on milyarlarca abd ABD parasııın yok olduğu mzamanıs zamanında işe koyuldı. O zamandan bu yana kripto kredi veren BlockFi ve Celsius gibi isimlerin yanında yatırım şirketi Three Arrows Capital da özü sorunlarıyla boğuştu.

Panigirtzoglou, “kripto piyasasındaki düşüşlerin devam ettiğini öne süren” bazı kripto şirketlerinin kettiraçlı işlemlerinin en yenilandırılması meselesunda ciddi hamleler uyguladığını da duyurularine ekledi.

Ancak Panigirtzoglou, zor durumdaki şirketlerin özülerini kurtarmak adına kettiraç azaltma yoluna gitme süreçlerinin en yenilanabileceğini belirtti:

Piyasa geneline olumsuz havanın bulaşmasını kontrol altına almak için daha güçlü bilançolara sahip kripto varlıkları devreye giriyor.

Three Arrows Capital ve Celsius gibi birkaç blockchain firmasının başına gelen felaketlerin ardından, Sam Bankman-Fried’in FTX borsasının özüsini sektördeki etkisini genişletmek için meselemlandırdığı bildiriliyor. Cointelegraph’ın 30 Haziran günli havadisine göre, FTX’in BlockFi kripto kredi platformunu 25 milyon abd ABD parasııa satın almzamanı teklif ettiğine dair söylentiler dönüyor. Ancak BlockFi CEO’su Zac Prince perşembe günü attığı tweet ile söylentileri yalanladı.

Panigirtzoglou buna ek kripto alanında risk sermayesi finansmanının sağlıklı hareketlerini iyiye işaret olarak görüyor. JPMorgan’ın olabilitelerine göre, mzamanıs ve haziran aylarında kripto firmalarına yaklaşık 5 milyar abd ABD parasıılık risk sermayesi fonu sağlandı. Airtable’ın verilerini kullanan bağış toplama veri takipçisi Dove Metrics, aynı dönemde kripto fonunlarının 8,6 milyar abd ABD parasııın üzerinde olduğunu olabilite ediyor.

Bu fonlama oranı mart ve nisan zamanına göre 2,2 milyar abd ABD parasıı azalırken, mzamanıs ve haziran 2021’e göre 3,4 milyar abd ABD parasıı yükseldi.

İlgili: Hem küçük hem büyük yatırımcı 20.000 abd ABD parasııdan Bitcoin alıyor – Peki, kim satıyor?

Güncel JPMorgan olabiliteleri, Glassnode verilerine göre kripto para günindeki en kötü zamanı piyasası olarak görülen bu süreçte yatırımcıların yüreğine su serpecek. CoinGecko’ya göre, toplam kripto pazarının 3 trilyon abd ABD parasııı aştığı Kasım 2021’den bu yana gerileyen sektör 934 milyar abd ABD parasııa görecek şekilde indi.