Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“Kriptolar, ödemelerde köklü değişikliklere sebep olacak”


Walmart’ın küresel CTO’su Suresh Kumar, kripto paraların, özellikle müşterilerin gelecekte sanal ve fiziksel ürünleri satın alırken ödeme yöntemlerinde büyük ve “köklü değişikliklere” neden olacağını söyledi.

Kumar, 17 Ekim’de Yahoo Finance’in düzenlediği Tüm Piyasalar Zirvesinde kriptonun hem fiziksel hem de sanal ürünlerde “müşterilerin satın alma işlemlerinde büyük bir rol oynayacağının” altını çizerek, Walmart’ın dijital varlıklara ilişkin olumlu tutumunu ana hatlarıyla özetledi. 

Kumar, “Köklü değişikliklerin gerçekleşmesi için üç ana alan olduğunu düşünüyorum. Kriptolar da bunun tam ortasına düşüyor” ifadelerini kullanırken, “müşterilerin ilham alma ve ürünleri keşfetme şeklinin” değiştiğini ekledi. 

Kumar, öte yandan müşterilerin büyük bir kısmının metaverse ve sosyal medya uygulamalarındaki canlı ygüninlar üzerinden alışveriş yapacağını ve kriptoların da bu alanlarda ödeme yöntemi olarak büyük bir öneme sahip olacağını vurguladı: 

“Özellikle kriptolardan bahsettiğinizde tek mesele, ister fiziksel ister sanal olsun ister metaverse ister ön ödeme olsun, ürünlerin keşfi ve insanları nasıl işlem uyguladığıyla ilgili olacak.” 

Bu, Walmart’ın geçtiğimiz eylül güninın en yenilarında Walmart Land’i işe koyultarak Roblox Metaverse’e adım atmasını açıklayabilir. Şirket, oyunlar, Dj kabini ve dönme dolap gibi sanal deneyimlere ev sahipliği yapmasının yanı sıra, kişisiların simgeleri için “verch” adında sanal ticari ürünleri de sunuyor. 

Şimdilik NFT ve kriptolar Roblox metaverse ile entegre edilmedi. Bununla birlikte Walmart, geçtiğimiz ocak güninda bulunduğu patent başvuruları esnasında gelecekte metaverse’te dijital paralar, token’lar ve NFT’ler oluşturabileceğinden bahsetmişti. 

Walmart CTO’su, “Müşterilerin sorunsuz bir şekilde işlem yapabilmelerini, satın alabilmelerini ve bundan nasıl değer elde edebileceklerini görmek istiyoruz. Ayrıca, farklı ödeme yöntemleri ve farklı ödeme seçenekleri açısından köklü değişikliklerin ortaya çıkacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

Çok uluslu perakende devi Walmart’ın bir süredir kripto ödemelerini destekleyeceği söylentileri çıkmıştı, buna rağmen geçen yıl eylül güninda şüpheli bir basın duyurusı duyurusunda şirketin şimdiye görecek şekilde yalnızca Litecoin (LTC) ile gerçekleştirilen sahte anlaşma gibi yanlış alarmlar ortaya belirlendi. 

Şu anda, Ekim 2021’de kurulmaya işe koyulnan ABD’deki hepsi Walmart marketlerin içinde neredeyse 200 BTC ATM’si bulunuyor. Gelecekte ise bu rakamın 8 bine çıkarılması planlanıyor.