Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kriptoya geleneksel finansla aynı düzenlemeler getirilebilir


İngiltere Bankası (BoE) Mali Istikrar Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, kripto para ekosisteminde yatırımcıların güvenini iyileştirirken riskleri ele alabilmek için geleneksel finans sistemlerine benzer bir dizi düzenleme getirilmesini tavsiye etti.

Bir basın toplantısında meseleşan Cunliffe, Terra ekosisteminin çöküşüne değindi ve değerini korumada başarısız olan kripto paraların hepsi piyasada stresi değerlendirdığını belirtti. Başkan yardımcısı, özü kripto yasa çerçevesi fikrini, geleneksel finansta düzenleyicilerin yatırımcıları telafi edilemez zararlara karşı koruduğu benzer örnekler ile karşılaştırdı:

“Bana göre mevcut durum, bu riskleri geleneksel dünyada nasıl yönetiyorsak, aynı düzenleme sistemini kripto dünyasına da getirmemiz gerektiğini vurguluyor.”

Cunliffe kriptonun finansal sistemde gerçek bir kullanım potansiyeli olduğunu kabul ederken, kripto düzenlemelerinin ise geleneksel finanstan temel olarak farklı olması gerekmediğini söyledi. Yine de yönetici, kripto paraların ardındaki teknolojiyi göz önüne alarak farklı uygulamalar yapılabileceğini ekledi.

BoE Başkanı Andrew Bailey, kripto paraların uluslararası alım satımına uluslararası kuruluşların müdahil olması gerektiğini söyledi. Bailey, herhangi bir şey ile desteklenmeyen kripto paraların asli değeri olmadığını fakat bir yatırım olarak değerlendirilebileceklerini açıkladı. Merkez bankası başkanı, diğer yandan stablecoin’lerin ödeme aracı olmaya daha iyi uyduğuna inanıyor.

“Bunlara (kripto paralar ve stablecoin’ler) farklı bir açıdan bakılması gerektiğini düşünüyorum ve yaklaşımımızda da bunu yapıyoruz.”